Nędznicy

Kadr z filmu Nędznicy

Les Misérables

Reż. Ladj Ly (Francja, 2019)

Ogarnięta szałem piłki nożnej Francja właśnie świętuje wielki triumf narodowej drużyny, która w 2018 roku zdobyła mistrzostwo świata. Na ulicach, placach i w barach tłumy ludzi w barwach flagi kraju prezentuje na czym polega jedność całego kraju. To poczucie euforii i jedności szybko zostaje wystawione na próbę.

Akcja filmu rozgrywa się w Montfermeil, wschodniej dzielnicy Paryża. Tam też ulokowana jest historia oryginalnych Nędzników Victora Hugo. Mimo setek lat, które minęły, okręg ten daleki jest od ideału. Zamieszkiwany przez emigrantów z krajów arabskich i afrykańskich, pełen olbrzymich blokowisk, przypomina getto. Oglądamy ten świat z perspektywy nowego policjanta Stéphane’a (Damien Bonnard), który dołącza do dwóch bardziej doświadczonych kolegów. Chris (współscenarzysta filmu Alexis Manenti), zwany pod ksywą Pink Pig, jest samcem alfa, jego postępowanie jest na granicy prawa, uwielbia rozstawiać ludzi po kątach. Gwada (Djebril Zonga) ma afrykańskie korzenie i wychował się w tej dzielnicy. Nowy dość szybko dostaje nowe przezwisko i wystawiany jest przez kolegów na kolejne próby, aby szybko mógł ogarnąć otaczającą go rzeczywistość. Zaczyna się od wyglądającego niewinnie przeszukania nastolatek palących papierosy, ale zachowania bohaterów będą eskalować do coraz bardziej, prowadząc do tragedii.

Kadr z filmu Nędznicy

Rozgrywający się na przestrzeni dwóch dni Nędznicy, udanie łączą konwencje dreszczowca policyjnego w stylu Dnia próby oraz społecznie zaangażowanego kina realistycznego alá La Haine, doskonale trzyma w napięciu. Dramaty wiszą w powietrzu, zręcznie rozładowywane przez okazjonalne humorystyczne dialogi. Kamera błyskotliwie prowadzi nas przez zakamarki dzielnicy, używając różnych technik (ujęcia z ręki, z drona, szybki montaż), pokazując kolorowe postacie z różnych grup. Mayor (Steve Tchentchieu) rządzi lokalnym targowiskiem i rozdaje karty w afrykańskiej społeczności. Jest bractwo muzułmańskie, któremu przewodzi nawrócony gangster. Pojawiają się też Cyganie, którym ktoś ukradł lwiątko z wędrownego cyrku. I choć wydaje się, że to właśnie te figury rozdają karty w Montfermeil, szokujący finał filmu zdaje się mówić co innego. Marginalizowane i instrumentalizowane przez nich dzieci i młodzież imigrantów ma już dość bycia pionkiem w grze. Wątek dwóch młodych chłopców z tego pokolenia, Issy i Buzza, świetnie puentuje to spojrzenie. „Nie będziesz w stanie powstrzymać ich gniewu” mówi policjantowi jeden z mężczyzn. Prorocze słowa.

Kadr z filmu Nędznicy

W tym angażującym widowisku, które reżyser rozwinął na podstawie swojego krótkiego metrażu o tym samym tytule, można dopatrzeć się kilku słabostek. Fabuła skupia się na męskich postaciach, jak ognia unikając kobiecej perspektywy. Również położenie nacisku na punkt widzenia policjantów zdaje się odbierać jakże ważny głos młodszemu pokoleniu. 

UPDATE: Wracam do tej recenzji po ponad roku. Film, który może nie do końca broni się dla mnie pod kilkoma względami produkcyjnymi, ma na pewno ważne przesłanie, które jak się okazuje niestety, jest ciągle aktualne.

Ocena: 7/10

Nędznicy nominowani byli do Oscara 2020 oraz Złotego Globu. Film otrzymał m.in. Nagrodę Jury w Cannes 2019.

Zwiastun filmu Nędznicy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: