I młodzi pozostaną

Kadr z filmu I młodzi pozostaną / fot. Warner Bros. Polska

Przygotowany na zlecenie telewizji BBC, Brytyjskiego Instytutu Filmowego i Imperial War Museum film składa się z archiwalnych nagrań audio i wideo, upamiętniających I Wojnę Światową. Negatywy zostały odnowione, zeskanowane w wysokiej rozdzielczości, dodano do nich głębię 3D i kolor, nagrano też efekty dźwiękowe. Rezultat jest powalający. Peter Jackson stworzył dzieło, które używa dostępnych nam technologii w celu przybliżenia nam dawnych czasów. I młodzi pozostaną to absorbujący dokument i przerażające świadectwo dramatu ludzkiego z pierwszej ręki.

Oglądając kroniki z początku ubiegłego wieku dozbrajajmy dziwnego poczucie obcości. Coś tu jest nie tak. Zdjęcia są ostre, wyraźnie, negatywy wydają się niezniszczone. Początkowe sekwencje filmu Jacksona są czarno-białe, ale dodana głębia ostrości zanurza nas w obrazie. Komentarzem do filmu są opowieści weteranów, fragmenty listów i wspomnień. Z tego opisu wyłania się romantyczna wizja wojny, która przemawiała do młodych mężczyzn. Wielu rekrutów było w wieku przedpoborowym, kłamiąc przed komisją, by walczyć z Niemcami. Nastolatki nawet w wieku 15 lat zaciągały do wojska.

Kadr z filmu I młodzi pozostaną / fot. Warner Bros. Polska
Kadr z filmu I młodzi pozostaną / fot. Warner Bros. Polska

Widzimy przygotowania w koszarach, surowe warunki życia, ale dopiero po przybyciu do Francji na front, doświadczamy prawdziwej transformacji. Obraz nabiera koloru. Pieczołowicie odtworzone dźwięki z pola bitwy, od wybuchów po odgłosy z okopów, przenoszą nas skutecznie na miejsce. I co najciekawsze: postacie z ekranu zaczynają mówić. Dzięki osobom czytającym z ruchu warg twórcy dodali kolejną warstwę immersji do filmu. Kino jako magiczny wehikuł ukazuję tutaj pełnię swoich możliwości.

Kadr z filmu I młodzi pozostaną / fot. Warner Bros. Polska
Kadr z filmu I młodzi pozostaną / fot. Warner Bros. Polska

Choć nasycony barwami, I młodzi pozostaną doskonale ukazuje niebezpieczeństwa oraz marazm codziennego życia na froncie I wojny światowej. Niekończące się labirynty okopów, zalewane przez opady deszczu, pełne szczurów i robactwa. Snajperzy czający się na błąd przeciwnika. Smród ciał rozkładających się na drutach kolczastych. Ogłuszające bombardowania. Wycieńczenie psychiczne i fizyczne. Gangrena, odmrożenia, infekcje. Ale też codzienne czynności, jak posiłki, sen czy używanie latryny. Czas spędzony z brytyjskimi żołnierzami mija błyskawicznie i mówi nam więcej o ich doświadczeniach, niż jakikolwiek film fabularny wcześniej. Jest to wizja jednostronna, bo Jackson, którego ojciec również służył na froncie, miał do dyspozycji tylko materiały z brytyjskich archiwów. Wspaniałym uzupełnieniem tego projektu byłby głos strony niemieckiej. Być może kiedyś zostanie on zrealizowany.

Kadr z filmu I młodzi pozostaną / fot. Warner Bros. Polska
Kadr z filmu I młodzi pozostaną / fot. Warner Bros. Polska

11 listopada w Wielkiej Brytanii obchodzony jest równie uroczyście, co w Polsce. Choć w naszym kraju jest on początkiem narodzin niepodległego kraju, mieszańcy Wysp Brytyjskich wspominają wszystkich żołnierzy poległych w I Wojnie Światowej oraz innych konfliktach zbrojnych. To też sposób na uczczenie pamięci o ludziach, który po powrocie z frontu w 1918 roku zostali zepchnięci na margines społeczeństwa, o których doświadczeniach nikt nie chciał słuchać. I młodzi pozostaną to wspaniały, filmowy hołd dla tych ludzi. Oraz przypomnienie o ogromnym bezsensie wojny.

Ocena: 9/10

Plakat z filmu I młodzi pozostaną / fot. Warner Bros. Polska
Plakat z filmu I młodzi pozostaną / fot. Warner Bros. Polska

They Shall Not Grow Old

reż. Peter Jackson

W kinach od 25 października dzięki Warner Bros. Enterteinment Polska

Zwiastun:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: