Yomeddine. Podróż życia

Rzadko zdarza się, żeby pełnometrażowy debiut reżyserski trafił od razu do konkursu o Złotą Palmę w Cannes. Tak stało się właśnie z pierwszym filmem A. B. Shawky’ego – Yomeddine. Podróż życia. Po obejrzeniu tej egipskiej produkcji łatwiej zrozumieć selekcjonerów, których zapewne urzekła podnosząca na duchu historia wyrzutków żyjących na śmietniku społeczeństwa.

Beshay (Rady Gamal) to czterdziestoletni mężczyzna mieszkający w koloni dla trędowatych. Choroba pozostawiła na jego ciele nieodwracalne zmiany i trudno jego aparycję oraz zniekształcone ciało uznać za zbyt atrakcyjne. Ale ponieważ żyje on w otoczeniu podobnych mu dziwaków i odmieńców, nigdy nie był to dla niego problem. Kiedy jednak umiera jego żona, Beshay zdaje sobie sprawę, że pozostał na świecie sam. Postanawia odnaleźć rodzinę, która porzuciła go jako kilkuletniego chłopca przed bramą kolonii.

Kadr z filmu Yomeddine. Podróż życia / fot. materiały prasowe

Zostawia za sobą codzienne przeszukiwanie góry śmieci oraz spotkania z przyjaciółmi i pakuje zaprzęgnięty w osiołka wóz wyruszając do miasta oddalonego o tysiące kilometrów. Jego niespodziewanym towarzyszem podrózy będzie młody chłopak Obama (Ahmed Abdelhafiz) z sąsiadującego z kolonią trędowatych sierocińca. Dzieciak jest najbliższym przyjacielem Beshaya i podobnie jak jego, nic go nie trzyma w tym miejscu.

Pierwsze skojarzenie, jakie przychodzą na myśl podczas projekcji, to film Edi Piotra Trzaskalskiego. Yomeddine. Podróż życia odziedziczył wszystkie plusy i minusy tego porównania. Jest liryczny, ale momentami zbyt łzawy, mądry i przemądrzały zarazem, ma serce po właściwej stronie, ale nie stroni od skrótów i uproszczeń. Jest kilka świetnych scen, jak choćby ta, w której Beshay, popychany przez pasażerów w pociągu, krzyczy „Jestem człowiekiem!”. Urocza i słodka historia przyjaźni powinna się jednak spodobać publiczności, wyczulonej na ludzką odmienność.

Ocena: 6/10

Yomeddine. Podróż życia

reż. A.B. Shawky

Egipt, Austria, USA 2018

Występują: Rady Gamal, Ahmed Abdelhafiz

Zwiastun:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: