Na wojnie

atwar_01

Dziesięciominutowa owacja na stojąco, którą zakończył się pokaz filmu Brize w Cannes udowadnia, że społeczne sprawy są niezwykle bliskie sercu francuskiej publiczności. Reżyser, który pokazał tak kilka lat temu znakomitą Miarą człowieka, znów zaangażował Vincenta Lindona do swojego projektu. I wyszedł z tego zwycięsko, bo aktor kolejny raz udowadnia, że jest nieprzeciętnie utalentowany i może zagrać wszystko. W porównaniu z poprzednią produkcją duetu, jego nowa postać jest pełna energii, wygadana i z zaciekłością walczy o sprawiedliwość.

Te cechy będą mu potrzebne, bo Laurent Amédéo jest związkowcem, który reprezentuje pracowników fabryki Perille w rozmowach z zarządem i właścicielami. Firma, mimo przynoszących przez fabrykę zysków, zdecydowała się na zamknięcie działalności. Decyzja motywowana jest sytuacją na rynkach oraz ekonomią, ma jednak za nic ludzi, którzy tam pracują. Wielu z nich po stracie pracy pewnie już nigdy nie znajdzie zatrudnienia. Laurent, razem z kolegami, toczy nierówną walkę o przyszłość ich miejsca pracy. W ogromnej większości Na wojnie rozgrywa się w salach podczas spotkań, które z minuty na minutę stają się coraz bardziej gorące. Spotkania przeradzają się w protesty, okupację miejsc pracy, konfrontację z policją. Trwający coraz dłużej pat wpływa na stan strajkujących, którzy powili dają się manipulować, przechodząc na stronę firmy, oferującej sowitą odprawę.

at_war_02

Film rozpoczyna się od cytatu Kto walczy, może przegrać. Kto nie walczy, już przegrał autorstwa Bertolda Brechta. Opowieść o nierównym pojedynku między zachłanną, międzynarodową firmą, zwykłymi ludźmi, każe nam kibicować tym drugim bez chwili zawahania. Najciekawsze jednak, że trafnie udaje się reżyserowi uchwycić panującą wśród pracowników frustrację, ich słabości i strach, które przeradzają się w przemoc. Doskonała analiza współczesnej sytuacji ekonomicznej, film humanistyczny i mocno lewicowy. Ken Loach byłby dumny.

Ocena: 7/10

En guerre / At War

reż. Stephane Brize

Francja 2018

Film pokazywany w sekcji Mistrzowie podczas 18. MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu

Projekcje: 31.07 KNH9 19:15, 02.08 KNH9 10:15, 04.08 KNH9 10:15

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: