Tajemnice Silver Lake

tajemnica_silver_lake_lead

Wrzućmy do blendera odrobinę Alfreda Hitchcocka (ze wskazaniem na Okno na podwórze), dodajmy Romana Polańskiego z Chinatown i Lokatora, do tego szczypta Davida Lyncha (Mulholland Drive) i psychodeliczny sos P.T. Andersona (Wada ukryta). Wyjdzie nam mniej więcej Tajemnice Silver Lake, drugi film twórcy świetnego horroru Coś za mną chodzi. Rozgrywająca się w Los Angeles historia to przesycona kolorami pop-artu wariacja na kino noir, czerpiąca garściami od klasyków gatunku, miksująca z tego całkiem smaczny, choć przyciężkawy koktajl.

Stojący w kolejce po kawę Sam (Andrew Garfield) przygląda się, jak ktoś usiłuje usunąć z szyby graffiti: „Strzeżcie się zabójcy psów”. W LA bowiem dzieje się coś dziwnego. Znikają czworonogi wyprowadzane na spacery, bez śladu giną bogaci milionerzy. Zniknie też piękna blondynka, która mieszka w kompleksie z basenem razem z bohaterem. Sarah (Riley Keough) zauroczy Sama, wypali z nim jointa, a potem rozpłynie się we mgle. Opustoszałe w nocy mieszkanie po kobiecie i tajemniczy znak na ścianie będą wystarczająco intrygujące, by bezrobotny, bez grosza przy duszy mężczyzna zaczął bawić się w prywatnego detektywa. Wydaje mu się, że nic nie ma sensu. Dlaczego ktoś znika bez śladu w środku nocy? Co z tym wspólnego mają trzy dziewczyny i facet z przepaską na oku? Czy to przypadek, że wszędzie, gdzie Sam nie pójdzie, przewija się zespół Jesus and Brides of Dracula? Co wie autor niszowego komiksu, który pisze w nim o pewnym spisku w Hollywood? I najważniejsze: co stara się powiedzieć papuga sąsiadki? Pytań jest więcej niż odpowiedzi, a z każdym krokiem Sam coraz głębiej wchodzi w króliczą norę.

tajemnica_silver_lake_05

Na ekranie bohater stara się rozwiązywać zagadki, rewidować teorie spiskowe, spotka dziwnych ludzi, starych znajomych, byłe dziewczyny, bezdomnych. Raz dostaje się do podziemi, innym razem – do zamku na wzgórzu rodem z Czarnoksiężnika z Oz. Wyjmuje mapę z pudełka po płatkach śniadaniowych, stara się odsłuchać jakąś płytę od tyłu. Być może część tych tropów nie prowadzi nigdzie, są zwykłą zmyłką. Tracący pieniądze i grunt pod nogami Sam chwyta się każdego śladu. Z rozpaczy jest gotów zamordować ojca swojego młodzieżowego, kulturowego buntu, a potem przespać się z symbolizującą matkę hipiską. Przypomina to najczarniejsze kino detektywistyczne, w którym teorie spiskowe często sięgają tak daleko, że wszystko wydaje się bez sensu. Czasem rozwiązanie jest zwyczajnie rozczarowujące.

tajemnica_silver_lake_03

Widz obcujący z Tajemnicami Silver Lake wydaje się być w podobnej sytuacji. Przed oczyma jego rozgrywa się pewna historia, utkana wskazówkami i odniesieniami do kultury popularnej, których podejmowaniu nie można się oprzeć. Gdzie tu zacząć? Muzyka rodem z Hitchcocka. Bohaterki – gwiazdy złotego wieku Hollywood. Obcowanie z czymś niewytłumaczonym, niczym w Coś za mną chodzi. Plakaty na ścianie mieszkania, z obowiązkowym Potworem z Czarnej Laguny. Mama nagrywająca bohaterowi film Anioł ulicy z Janet Gaynor. Sam w pewnym momencie przeskoczy przez grób Hitchocka, a następnego dnia obudzi się pod nagrobkiem Gaynor właśnie. Pod koniec odniesień jest już tyle, że robi się bardzo ciężko. Dlatego po rozwiązaniu zagadki oczekujemy czegoś wstrząsającego, ale to nigdy nie nadchodzi. Natomiast finalna scena całkiem mnie kupiła. Nie psując niczego powiem tylko, że pobrzmiewa w niej nasz Polański.

Tajemnice Silver Lake to filmowa rozpusta, jeden z kandydatów do miana filmu kultowego, który oglądać można raz za razem. Jest osiągnięcie niebagatelne, bo takich produkcji niewiele się już robi. Mimo pewnych słabostek Mitchell zostawił mnie z filmem, o którym będę długo myślał i wracał do niego z uśmiechem.

Ocena: 8/10

Tajemnice Silver Lake (Under The Silver Lake)

reż. David Robert Mitchell

USA 2018

Film w sekcji Pokazy Galowe 18. MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu

Projekcje: 30.07 KNH1 21.45, 31.07 KNH1 12:45, 04.08 KNH1 21:45

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: