Najczystszy jest popiół

ash_is_purest_white_01

Gdyby ktoś zabrał film chińskiego twórcy z powrotem do montażowni i okroił jakieś pół godziny, Zhangke miałby na koncie kolejne arcydzieło. A tak, Najczystszy jest popiół jest dziełem poprawnym, interesującym, momentami świetnym, ale w ogólnym rozrachunku nużącym i pozostawiającym spory niedosyt.

Historię związku pomiędzy Qiao (Tao Zhao) i Binem (Fan Liao) oglądamy na przestrzeni niemal dwudziestu lat. Jest rok 2001, on jest lokalnym gangsterem, postawionym dość wysoko w organizacji. Ona wiecznie mu towarzyszy, piękna, milcząca i uważnie obserwująca otoczenie, staje się ważną partnerką w jego życiu. Kiedy rywalizacja między gangami się zaogni, a życie Bina będzie w niebezpieczeństwie, Qiao użyje pistoletu w jego obronie, za co zostanie skazana na pięć lat więzienia. Po zakończeniu wyroku będzie musiała odnaleźć mężczyznę, gdyż ten nie będzie czekał na jej wyjście z zakładu karnego. Czy uda im się odbudować utracony związek?

ash_is_purest_white_02

Rozpadająca się na trzy części opowieść ma naprawdę mocne i wciągające wprowadzenie, przykuwając do ekranu na dobrą godzinę. Kolejne dziewięćdziesiąt minut jest niestety bardzo nierówne. Choć Zhangke używa wciągających trackingshotów i wiele ujęć rozmów obywa się bez cięć, wrażenie przesytu jest trudne do przeoczenia. Wyszło za to reżyserowi zanurzenie w chińską prowincję, w życie ludzi balansujących na granicy prawa, marzycieli, hochsztaplerów, ale też prostych ludzi, którzy chcą być kimś więcej.

Twórca genialnego Najczystszy jest popiół zagląda w świat, w który obrzędy religijne są równie ważne jak kodeks moralny i naturalistyczna walka o przetrwanie. W usta jednej z postaci wkłada słowa o samotności człowieka w kosmosie, którego ludzkość jest więźniem. A przed oczami rozgrywa się kolejna, zataczająca błędne koło historia.

Ocena: 6/10

Jiang hu er nv (Ash Is Purest White)

reż. Jia Zhangke

Sekcja Mistrzowie w ramach 18. MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu

Projekcje: 29.07 KNH9 15:45, 31.07 KNH9 10:15, 04.08 KNH9 13:15

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: