Jeszcze dzień życia

Jeszcze_dzien_zycia_01

Międzynarodowa koprodukcja z udziałem Polski, oparta na książce Ryszarda Kapuścińskiego pod tym samym tytułem. Film częściowo zrealizowany jako fabularyzowana animacja, częściowo – dokument w formie rozmów z jej bohaterami. Twórcy płynnie przeskakują pomiędzy dwoma gatunkami, tworząc spójną, fascynująca opowieść o reporterze w piekle wojny domowej, przyglądającym się rozpadającemu się krajowi.

Kapuściński zjawia się w Angoli w połowie lat 70., panowanie Portugalczyków w kraju dobiegają końca, na południu kraju rządzi legendarny przywódca rebeliantów – generał Farusco. Pragnieniem polskiego reportera jest spotkanie z nim, ale nie będzie to droga łatwa. Razem z innym reporterem – Arturem – przyjdzie im po drodze z bliska zobaczyć okrucieństwa wojny, stanąć oko w oko ze śmiercią, zdać się na los skorumpowanych żołnierzy, ale także spotkać romantycznych wojowników o wolność kraju.

Wizualnie Jeszcze dzień życia przywodzi na myśl znakomity Walc z Bashirem, a animationika postaci przypomina te, które oglądamy w grach komputerowych. Po jakimś czasie ten ostatni detal przestaje przeszkadzać, bo opowieść jest wystarczająco angażująca. Wiele sekwencji z realistycznych opisów przeradza się w halucynacje i koszmary senne. Zgodnie ze słowami polskiego pisarza, wiele rzeczy, które zobaczył w Afryce, nigdy nie potrafił zapomnieć. Fascynujące są historie naocznych światków i uczestników wydarzeń przedstawionych w filmie. Wątpliwości można mieć do rysunku postaci, według którego Kapuściński był tym idealistycznym, goniącym za prawdą herosem, nigdy nie wątpiącym w swoją misję. Przypomina bohatera rodem z amerykańskich filmów przygodowych. Jedna z protagonistek opowieści, Carlotta, również jest postacią pomnikową. Uwielbienie dla niej, które pisarz stworzył w książce, jeszcze bardziej uwypuklone zostało przez film. Jeszcze dzień życia mimo tych wad jest świetną propozycją dla fanów twórczości Kapuścińskiego i wstrząsającą lekcją historii.

Ocena: 6/10

Another Day Of Life

reż. Damian Nenow, Raúl de la Fuente

Polska, Hiszpania, Niemcy, Belgia, Węgry 2018

Pokaz Galowy w ramach 18. MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu

Projekcje: 29.07 KNH1 18:45, 30.07 KNH1 12:45

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: