The World Is Yours

the_world_is_yours_01

Francuski reżyser Romain Gavras, syn słynnego Costy, znany jest przede wszystkim z szokujących, wizualnie dopracowanych teledysków dla artystów takich jak M.I.A, Justice czy Jamie XX. Jego drugi film pełnometrażowy jest na pozór kolejną gangsterską opowieścią, ale twórca sprytnie wywraca przyzwyczajenia widza do góry nogami, żeniąc heist movie ze światem prosto z wczesnych produkcji Guy’a Ritchie. Nic dziwnego, że doświadczeni aktorzy zaufali Gavrasowi, bo pozwolił im pobawić się swoim wizerunkiem i zagrać coś zupełnie nowego.

François (Karim Leklou) marzy o tym, żeby porzucić ciągnącą się za nim przestępczą przeszłość. Będący pod nieustanną kontrolną matki (Isabelle Adjani) mężczyzna chce przestać nadzorować sprzedaż narkotyków dla lokalnego gangstera, tylko zając się eksportem lodów Mr Freeze do Afryki Północnej. Zebrana na inwestycję gotówka, którą powierzył mamie, zniknęła, prawdopodobnie przepuszczona przez nią na gry hazardowe. Ponieważ François chce dopiąć rozpoczęty proces do końca, a potrzebuje kilkudziesięciu tysięcy euro, z pomocą byłego teścia Henry’ego (Vincent Cassel) oraz dwóch Mohamedów, rusza do Benidorm w Hiszpanii, by tam zrealizować lukratywną transakcję dla swojego szefa. Jak to często bywa, coś szybko pójdzie nie tak i zaczną się kłopoty.

the_world_is_yours_02

Projekcja filmu w Cannes, zakończona dziesięciominutową owacją ze strony profesjonalistów, dziennikarzy i miłośników kina, potwierdza jedno: Gavras stworzył hit. The World Is Yours to brawurowy, świetnie zrealizowany film, który bawi i zaskakuje co chwila. Dawno nie widziałem Cassela i Adjani tak świetnie czujących się w swoich rolach, z lekkością gających odpowiednio małomównego ochroniarza, opętanego teoriami spiskowymi, oraz nadopiekuńczą, ale nieodpowiedzialną matkę, zarządzającą gangiem kieszonkowców. Teledyskowe doświadczenie reżysera sprawia, że film ma doskonałą dynamikę i bezbłędne wyczucie muzyki, która w wielu scenach jest kontrapunktem rozgrywającej się akcji. Produkcja śmiało może konkurować z tytułami w stylu Oceans 11. Jeżeli ten film nie będzie hitem najbliższych miesięcy, stracę wiarę w gusta publiczności.

Ocena: 8/10

pnl-vincent-cassel

Le monde est à toi (The World Is Yours)

reż. Romain Gavras

Francja 2018

Film prezentowany w ramach sekcji Odkrycia 18. MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu

Projekcje: 27.07 KNH9 22:15, 01.08 KNH9 16:15, 04.08 KNH9 19:15

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: