Sezon diabła

season_of_the_devil_01

Mistrz slow cinema, stały bywalec Nowych Horyzontów, powraca z czterogodzinnym anty-musicalem odwołującym się tym razem wprost do mrocznej historii swojego narodu. Ten czarno-biały film, w którym postacie śpiewają do siebie a capella początkowo może zirytować nawet największych zwolenników „La Lav Diaza”. Po bliższym przyjrzeniu się Sezonowi diabła łatwo zauważyć niezwykłą konsekwencję, z jaką twórca podchodzi do tematu.

Jak zwykle u Diaza na ekranie nie uświadczymy gwiazd. Mało znani aktorzy i naturszczycy – z różnym skutkiem – robią co mogą, śpiewając swoje kwestie. Mowa jest o roku 1979, gdy parlament Filipin pozwolił na tworzenie paramilitarnych, prawicowych bojówek, które miały pomóc wyplewić komunistyczne organizacje z życia społecznego. Zaowocowało to trwającym latami terrorem, morderstwami bez podstaw i ginięciem niewinnych ludzi.

Na ekranie śledzimy m.in. zagubionego poetę, którego żona angażuje się w pomoc lekarską dla najuboższych; starszą szaloną kobietę, która utraciła męża i syna; dwóch militarnych przywódców, panujących kierowanie masami i karmienie ich propagandą. Piosenki momentami niezwykle naiwne, czasem źle zaśpiewane, obnażają aktorskie braki. Fantastyczne zdjęcia, doskonale skomponowane kadry równoważą walory artystyczne. Jednak w zamierzeniu Sezon diabła nigdy nie miał był lekkim i przyjemnym filmem. Nie ma w nim miejsca na happy end, przemoc wybucha w najmniej spodziewanym momencie, zostawiając nas z obrazem desperacji i rozpaczy.

Ang Panahon ng Halimaw (Season of the Devil)

reż. Lav Diaz

Filipiny 2018

Projekcje: 30.07 KNH6 10:00. 02.08 KNH6 10:00

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: