Whitney

Whitney Houston, dokument Whitney, reż. Kevin Macdonald

Drugi w ciągu ostatniego roku dokument o życiu gwiazdy pop wyszedł spod ręki twórcy Ostatniego króla Szkocji i innego filmu o muzyku – Marleya. Reżyser idzie podobną drogą, co Amy, więc porównania obydwu produkcji będą bardziej niż oczywiste. Na obrazy oglądane w Whitney złożyły się archiwalne fotografie, prywatne nagrania utrwalone na taśmach wideo, wywiady z artystką dla radia i telewizji oraz rozmowy z ludźmi z najbliższego otoczenia Whitney Houston. Twórca dokumentu nie boi się zadawać kontrowersyjnych pytań, wierci swoim rozmówcom dziury w brzuchu, szukając przyczyn tego, co doprowadziło będącą u szczytów popularności gwiazdę do skraju wyczerpania i śmierci.

Kolorowy, amerykański sen, który wyłania się z otwierającego film montażu, przerywany jest przez mroczne rysy. Fragmenty teledysków, popkultura lat 80., reklamy, pogodne wydarzenia otaczające świat zaburzone zostają przez przebłyski z przeszłości: rasistowską historię Ameryki, protesty w latach 60., kiedy to Whitney, albo jak nazywano ją w rodzinnym gronie – Nippy, przyszła na świat. Z fragmentów opowieści wyłania się pogodna osoba o wspaniałym glosie, doprowadzanym do perfekcji przez matkę. Kiedy Houson jest gotowa na podpisanie pierwszego kontraktu i nagranie albumu, bój toczą o nie dwie wytwórnie płytowe. A potem na listy przebojów wpada hit za hitem, a kobieta staje się symbolem sukcesu czarnej Ameryki. Ogromne pieniądze, które zaczyna zarabiać piosenkarka, są jak zwykle źródłem problemów, ściągają wokół niej szkodliwe osoby, także te z najbliższej rodziny. Kiedy pod koniec oglądamy przejmujący montaż, w którym nagłówki z gazet prześcigają się w donoszeniu o kolejnych kłopotach gwiazdy, mamy wrażenie, że wiele rzeczy poszło nie tak i tragicznej spirali nie będzie można zatrzymać.

Macdonald w swoim dokumencie nie szuka jednego winnego, ale pyta o wiele powodów, które spowodowały upadek Whitney. Są to mroczna historia z dzieciństwa, rasistowskie komentarze do jej kariery płynące ze strony Afroamerykanów, problemy z tożsamością seksualną, zły wpływ rodzeństwa i ojca, obecność narkotyków, sprowadzony do tła mąż, co zniszczyło jego dumę. Kończąca film piosenka nie pozwala jednak zapomnieć, że Houston była jedną z najwspanialszych wokalistek pop w historii.

Ocena: 8/10

Whitney

reż. Kevin Macdonald

Dokument muzyczny

USA, Wielka Brytania 2018

W kinach w Polsce od 6 lipca. Dystrybucja Kino Świat

Zwiastun:

Artykuł jest częścią relacji z festiwalu Cannes 2018 dla MoviesRoom.PL

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: