Miecz Nieśmiertelnego

blade_immortal_01

Mugen no Jūnin / Blade of the Immortal

reż. Takashi Miike

Po Takashim Miike nie mogłem spodziewać się niczego innego, niż krwawego filmu akcji wypełnionego czarnym humorem. Miecz Nieśmiertelnego jest dokładnie taki, choć momentami mamy wrażenie, że twórca Żywych lub martwych chce przebić sam siebie w ilości trupów ścielących się na ekranie. W będących klamrą sekwencjach walki samotni bohaterowie podejmują zmierzenia się z setką przeciwników. Nie zdradzę zbyt wielu szczegółów pisząc, że krew nie nadąża wsiąkać w ziemię, a postacie co jakiś czas poślizgną się na czerwonym gruncie.

Opowieść zawarta w Miecz Nieśmiertelnego jest typową historią zemsty dziejącą się w feudalnej Japonii. Poznajemy wpierw Manjiego (Takuya Kimura), który bezskutecznie stara się uchronić swoją siostrę przed zemstą. Bohater, po widowiskowej walce, niemal ginie, ale za sprawą magicznych robaków podanych przez zakapturzoną postać, zyskuje nieśmiertelność. Pięćdziesiąt lat później zwraca się do niego z prośbą o pomoc młoda dziewczyna o imieniu Rin, której rodzinę zamordowali szerzący trwogę w okolicy zabójcy pod przywództwem androgenicznego Anotsu.

blade_immortal_02

Krwawa opowieść ma oczywiście wiele zabawnych motywów – Miike nigdy nie traktuje swoich postaci i opowiadanych historii do końca poważnie (np. jeden z bohaterów wyrzeźbił sobie z uciętej ręki i wystającej z niej kości broń). Nie popada na szczęście w parodię. Trzeba jednak przyznać, że tryskające krwią kino japońskiego reżysera jest nie dla każdego i tylko miłośnicy nie do końca poważnej krwawej jatki poczują się się w stu procentach usatysfakcjonowani. Piękne zdjęcia, wysmakowane kadry i doskonałe choreografie walk powinny przekonać wielu malkontentów.

Ocena: 6/10

Film miał premierę podczas 70. Festiwalu Filmowego w Cannes 2017

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: