Wonderstruck

wonderstruck_lead

Wonderstruck

reż. Todd Haynes (USA 2017)

Todd Haynes nie jest reżyserem, który łatwo rezygnuje z ulubionych aktorów lub motywów. Tym bardziej nie dziwi obecność w Wonderstruck Julianne Moore oraz wizualnego hołdu dla Nowego Jorku. Jego siódmy film, a trzeci pokazywany w Cannes (po Idolu i Carol), oparty jest na ilustrowanej powieści młodzieżowej Briana Selznicka. Nie jest to może najbardziej epickie dzieło reżysera, ale ciepły ton opowieści powinien przemówić do publiczności różnych pokoleń.

wonderstruck_01

Prowadzona dwutorowo akcja przenosi nas z Minnesoty w 1977 roku do Nowego Jorku lat 20. W pierwszej opowieści Bohaterem jest Ben (Oakes Fegley), dwunastolatek który niedawno utracił matkę (Michelle Williams) i mieszka ze swoją ciotką. Za sprawą niezwykłego wypadku chłopiec traci słuch. Wiedziony pragnieniem poznania swojego ojca ucieka ze szpitala i udaje się do Nowego Jorku, by odnaleźć księgarnię, która jest jedyną poszlaką, jaką zostawiła mu nieżyjąca matka. W drugiej opowieści, zrealizowanej monochromatycznie i bez dialogów (jak na nieme filmy tamtych lat przystało), przyglądamy się historii Rose (Millicent Simmonds), która pragnie znaleźć się w Nowym Jorku, gdzie mieszka i pracuje jej matka, słynna aktorka Lillian Mayhew (Julianne Moore). Obydwa wątki, prowadzone równolegle, zazębiają się coraz bardziej. W pewnym momencie jasne będzie, że dwoje bohaterów z różnych epok ma ze sobą bardzo wiele wspólnego.

wonderstruck_02

Zrealizowana przez Amazon Studios produkcja momentami wydaje się pełnometrażową odpowiedzią na Stranger Things kanału Netflix. I ma z nią wspólne najlepsze cechy: bardzo naturalnych młodych aktorów, świetnych dorosłych w drugoplanowych rolach, poczucie magii i mistycyzmu (choć u Haynesa nie jest ono tak odjechane), ale też niezwykle budujący przekaz. O miłości, przyjaźni, potrzebie bliskości i zrozumienia. Fantastyczne walory produkcyjne i niemal bezbłędna ścieżka dźwiękowa, utkana kilkoma niezapominanymi hitami muzyki popularnej sprawią, że obejrzenie tego filmu będzie ogromną przyjemnością. Zamiłowanie do detali, odtworzenie Nowego Jorku lat 70, znów jest najwyższej jakości.

Ocena: 7/10

Film miał premierę podczas 70. Festiwalu Filmowego w Cannes 2017

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: