Na plaży Chesil

on_chesil_beach_02

On Chesil Beach

reż. Dominic Cooke

Oparty na noweli Iana McEwana film drąży typowe dla tego autora motywy: złych decyzji, które odbijają się na reszcie życia, żalu, rozczarowaniu, samotności. Dominic Cooke stworzył udaną, choć nie pozbawioną teatralności adaptację, która przypadnie do gustu miłośnikom smutnych, ale wzruszających historii.

Główna część On Chesil Beach rozgrywa się w nadmorskim hotelu w hrabstwie Dorset w Wielkiej Brytanii w 1962 roku. Florence Ponting (Saoirse Ronan, Brooklyn) i Edward Mayhew (Billy Howle, Dunkierka) spędzają w tym miejscu swoją noc poślubną. Wcześniej tego dnia wzięli ślub i to ich pierwszy, spędzony tylko we dwoje wieczór. Hotel nie należy do zbyt luksusowych, a pracujący w nim kelnerzy robią sobie z młodej pary żarty, dokładając tylko zdenerwowania do nastroju nowożeńców. Florence i Edward zachowują się bowiem, jakby byli na pierwszej randce, albo dopiero co się poznali po tym, jak ich rodziny zeswatały ich ze sobą. Niedługo jednak okaże się, że ci młodzi, sympatyczni ludzie, są spięci jak przed sądem ostatecznym, ponieważ nigdy wcześniej nie uprawiali seksu. Pierwsza noc ma być utratą dziewictwa dla ich obojga, okaże się jednak dramatycznym zwrotem wydarzeń.

on_chesil_beach_01

Zanim jednak zbliżymy się do finału, reżyser za pomocą retrospekcji cofa nas do początków znajomości pary oraz buduje subtelny rysunek psychologiczny postaci oraz epoki, w której przyszło im żyć. Edward pochodzi z klasy robotniczej, właśnie dostał się na studia do Londynu i chciałby opuścić dom, w którym centrum uwagi jest matka (Anne-Marie Duff), cierpiąca na zaburzenie psychiczne po nieszczęśliwym wypadku na peronie stacji kolejowej. Chłopak nie ma zbyt wielu przyjaciół, a poznana przypadkowo Florence okaże się wdzięczną osobą do rozmowy. Parę dzieli prawie wszystko – pochodzenie oraz zamożność (ona wywodzi się z wyższej klasy średniej, jej matka, grana przez Emily Watson, zgrywa niemalże arystokratkę), zainteresowania (on słucha rock’n’rolla, ona wielbi muzykę klasyczną i gra na skrzypcach), ambicje i cele zyciowe. Ale mimo to są niezwykle sympatyczną, rozumiejącą się i co najważniejsze, kochającą się parą młodych ludzi, którzy pewnie poradzą sobie z problemami, które czekają ich w życiu. Jeżeli tylko przezwyciężą ten, który pojawił się podczas pierwszego dnia małżeństwa. Żyjąc w epoce, w której rozmowy o seksie są tabu, bo rewolucja seksualna zacznie się dopiero za kilka lat, nie wyposażeni w tą wiedzę przez rodziców czy szkołę, oboje czeka wielkie rozczarowanie. Do tego młody wiek i brak dojrzałości, głupia duma i niedoświadczenie sprawią, że podejmą decyzje, które na zawsze zmienią ich historię.

on-chesil-beach

Skromnie zrealizowany film wyróżnia się świetnym aktorstwem głównej pary protagonistów oraz zapadającymi w pamięć rolami drugoplanowymi. Ronan i Howle doskonale oddają rozterki swoich bohaterów, ich bolączki i frustracje – są kompletnie wiarygodni, co jest kluczem do sukcesu w przypadku tak osobistej historii. Konstrukcja On Chesil Beach, oparta na retrospekcjiach, nie jest może oryginalna, ale zrealizowana została z taktem i świetnie się sprawdza w budowaniu obrazu postaci. Słodko-gorzki nastrój dominuje nad całością, pod koniec popadając w melodramatyczne tony rozczarowania i smutku. Fantastycznie odwzorowano detale epoki, od kostiumów i wnętrz po słowa i zwroty językowe, których używają bohaterowie. Brytyjski na wskroś film opowiada uniwersalną historię miłosną, która wzrusza i nie pozostawia obojętnym.

Ocena: 7/10

W kinach w Polsce od 13 lipca. Dystrybucja M2 Films

Zwiastun:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: