Eldorado

ELDORADO

Eldorado

reż. Markus Imhoof (Szwajcaria / Niemcy)

Kolejny dokument o kryzysie uchodźców w Europie? Zobaczymy obowiązkowe sceny przepełnionych łodzi na morzu, płaczących dzieci i matek, tragiczne historie o niebezpiecznej podróży z Somali, Erytrei, Sudan od ludzi zmierzających do wyśnionego „Eldorado”. Ciekawiej robi się w drugiej części produkcji, gdy reżyserowi udaje się dostać do tymczasowego obozu dla uchodźców, zbliżyć do nielegalnego getta zbudowanego na jego obrzeżach, gdzie lokalna mafia organizuje mężczyzną pracę, a kobiety zmuszone są do parania się prostytucją. Markus Imhoof w niektórych fragmentach swojego filmu nie wymyśla czegoś, co nie pokazały inne filmy czy przekazy telewizyjne. Ale to tylko połowa produkcji, bo Eldorado ma również bardzo personalny wydźwięk.

ELDORADO

Narrator zaczyna od wspomnienia z przeszłości Europy. Jego rodzina, mieszkająca w neutralnej Szwajcarii, przygarnęła w czasie II wojny światowej dziewczynkę z Włoch – Giovannę. Osobę, z którą Markus zaprzyjaźnił się, zżył, która pozwoliła mu zrozumieć pewne paradoksy naszej kultury: czym są granice, jaka jest różnica pomiędzy „ja” i „my”, dlaczego jednym jest lepiej, a drugim gorzej w tym samym zakątku świata. Jak każdy dobry dokument Eldorado prowokuje więcej pytań, niż daje odpowiedzi. Pokazując tragiczną historię naszego kontynentu, która dotknęła miliony niewinnych osób –  osobista historia twórcy jest tylko czubkiem góry lodowej – daje nam do zrozumienia, że coś z naszym systemem pomocy jest nie tak. Zamiast umożliwiać i ułatwiać pomoc najbardziej potrzebującym, tworzymy kolejne przepisy, które to ograniczają. Zasłaniamy się prawem, które zabija humanitarne instynkty, pozwalające spojrzeć na uchodźcę jak na człowieka.

Bardzo chciałbym, żeby ten mądry i odważny w swej wymowie dokument został gorąco przyjęty w każdym sercu, niezależnie od orientacji i poglądów politycznych.

Ocena: 8/10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: