Pig

pig_1

Khook

reż. Mani Haghighi (Iran)

Reżyser Hasan Kasmai (Hasan Majuni) kipi ze złości – nic w jego życiu nie układa się tak, jakby tego chciał. Od dwóch lat nie pracował nad pełnometrażowym filmem, co jest wynikiem umieszczenia go na czarnej liście przez reżimowe władze Iranu. Pozostaje mu dorabianie przy reklamamach oraz wystawy z grafiką. Jego żona i córka oddalają się od niego, matka wydaje się tracić zmysły, a jego muza – aktorka Shiva Mohajer (Leila Hatami) zdecydowała się na współpracę z innym reżyserem, którym Hasan pogardza. A najgorsze jest to, że w mieście szaleje tajemniczy morderca – z jego ręki zginęło już trzech innych reżyserów, którym ucięto głowy, a na czole wycięto słowo „świnia”. Oczywiście Kasami powinien martwić się o swoje życie, ale przejmuje go co innego: dlaczego zabójca nie przyszedł jeszcze po niego, skoro to on, w swoim mniemaniu, jest najlepszym reżyserem z nich wszystkich.

Autotematyczność kina to jeden z ulubionych motywów Maniego Haghighiego (Bez entuzjazmu, Wejście smoka!). Khook oczywiście penetruje zgrabnie te tematy, które współistnieją obok politycznych restrykcji panujących w Iranie. Film jest po trochu czarną komedią, trochę kryminałem, trochę studium psychologicznym i satyrą społeczną na media społecznościowe. Może tych tropów jest za dużo i gatunkowym eklektyzm rozbija trochę jedność produkcji. Reżyser nie sili się też na głębsze wnioski. Tak, jego bohater jest dużym dzieckiem, działającym często pod wpływem impulsów. Tak, ludzie często wydają wyroki na Twitterze i Instagramie, zanim zrozumieją, o co chodzi. I zgadza się też to, że władza uśmierca twórczość kina irańskiego.

Khook to przyjemny w oglądaniu film, z kilkoma zabawnymi scenami oraz autentyczną uwagą do detali. Łatwe do polubienia kino, trudniej zapamiętać je na dłużej.

Ocena: 6/10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: