Damsel

damsel_2

Damsel

reż. David Zellner, Nathan Zellner (USA)

Nie wiadomo, co to ma być za film. Niby western, ale nie jest do końca poważny. Parodia, ale jednak zbyt realistyczny. Zabawny, ale większość żartów męczy i często dostajemy zwykłe suchary. Bracia Zellnerowie ślizgają się po granicach gatunków, ale nie jest to w tym wypadku dobra rzecz. Damsel na dłuższą metę ani nie śmieszy, ani nie przejmuje. Irytacja i zmęczenie to główne uczucia, jakie towarzyszą projekcji.

damsel_lead

Bohaterem filmu jest Samuel (Robert Pattinson), który przybywa na Dziki Zachód w poszukiwaniu ukochanej – Penelope (Mia Wasikowska), którą ma zamiar poślubić. W jednej z pierwszych scen filmu widzimy ich oboje, gdy uśmiechnięci podrygują do tańca w jakiejś stodole. Jak to się stało, że nie są razem – nie wiemy. Samuel, z gitarą, strzelbą i miniaturowym koniem Butterscotch, który ma być prezentem dla przyszłej żony, przybywa do powstającego właśnie miasteczka. Gładkolicy mężczyzna ze złotym zębem mocno kontrastuje z mieszkańcami – brudnymi, niezadbanymi typami o okropnym uzębieniu, którzy równie dobrze mogliby stanowić część grupy cyrkowej. Po odnalezieniu pastora-alkoholika (David Zellner) obaj ruszają na ratunek damie – która, jak wnika z opowieści Samuela, została porwana i jest więziona wbrew swojej woli przez pewnych traperów w domku na odludziu. Na miejscu okazuje się jednak, że Penelope nie jest wcale taką bezradną i zniewoloną niewiastą, jak mogłoby się wydawać. A ślub wcale nie jest w jej planie.

damsel 3Fot: materiały prasowe

Damsel pochwalić można za kilka rzeczy. Po pierwsze – Robert Pattinson gra całkiem przyzwoitą rolę. Po drugie – tematyka, czyli feminizm i emancypacja, są jak najbardziej godne uwagi. Po trzecie – jest tu parę niezłych żartów i spektakularnych scen (jak choćby wysadzenie domu z użyciem dynamitu). Niestety, jako całość obraz sprawia wrażenie wymuszonego, złożonego z lepszych i gorszych skeczy programu telewizyjnego. Jak na aspirujących poważnych twórców to trochę za mało.

Ocena: 5/10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: