The Prayer

prayer_1

La prière

reż. Cédric Kahn (Francja)

Thomas (Anthony Bajon) trafia do ośrodka dla narkomanów gdzieś w górach u podnóża francuskich Alp. Dwudziestolatek nie potrafi wyzwolić się spod nałogu i pobyt w prowadzonym przez księdza przybytku może być dla niego ostatnią szansą. Pierwsze trzy tygodnie mijają dość szybko: codzienna rutyna, modlitwy i praca pozwalają chłopakowi pozbyć się trucizny z organizmu. Jednak słaba psychika wygrywa i Thomas po wybuchu złości gotów jest opuścić ośrodek i wrócić do dawnego życia. Przypadkowe spotkanie z córką gospodarzy, u których pracują byli narkomani, zmieni jego zdanie.

La prière jest pozornie łatwym do przewidzenia filmem o walce z nałogiem, gdzie bohater potyka się, ale w końcu wstaje, by zwyciężyć. Na szczęście Cédric Kahn podchodzi do tematu z miłością i cierpliwością, nie osądzając żadnej ze swoich postaci. Użycie religii jako odskoczni od codzienności nie ma w sobie nic pretensjonalnego – film nie jest ani apoteozą wiary, ani jej wyśmianiem.  Znajdziemy w filmie co prawda ograne motywy wizualne, jak konwulsje, przemoc, wzruszające powroty, ale układają się one w fascynującą i niebanalną opowieść. Reżyser pozawala nam też poznać historie innych narkomanów, którzy latami borykają się ze słabościami. Otwarte zakończenie dodają obrazowi wiarygodności – Khan chce powiedzieć, że reszta życia narkomana to nieustanna praca i walka ze słabościami. Spokojne zdjęcia z monumentalnymi ujęciami gór dodają obrazowi niezbędnej równowagi.

prayer_2

Jako ciekawostkę należy dodać, że filmie w rolę siostry Myriam wcieliła się Hanna Schygulla, siedemdziesięcioletnia aktorka polskiego pochodzenia, która debiutowała w latach 60. w produkcjach kultowego niemieckiego reżysera Reinera Wernera Fassbindera. Scena z nią i z głównym bohaterem, któremu dostaje się po buzi za kłamstwo, jest jedną z najlepszych w całym filmie.

Ocena: 7/10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: