The Real Estate

the_real_estate

Toppen av ingenting

reż. Axel Petersen, Ans Mansson (Szwecja / Wielka Brytania)

W jakim stopniu kryzys mieszkaniowy w Sztokholmie i rosnące na potęgę ceny mieszkań zdeterminował powstanie tego dziwnego obrazu, nie jestem w stanie powiedzieć. Pewien jestem jednak, że dorabianie do tego filmowego kuriozum społecznego przesłania byłoby dużym nadużyciem. Toppen av ingenting pozostanie też jednym z tych tytułów, których próba pokazania masowej publiczności zakończy się spektakularną porażką finansową i pewnie żywot swój zakończy na kilku festiwalach filmowych, gdzie motywem przewodnim jest „kino złego smaku”.

68-letnia Nojet (Leonore Ekstrand) wraca po latach spędzonych za granicą do stolicy Szwecji po tym, jak zmarły ojciec zostawił jej w spadku nieruchomość. Kobieta, przywykła do bezustannego imprezowania, ma zająć się teraz zarządzaniem blokiem mieszkalnym, który obecnie jest w rękach jej mającego problemy z mówieniem brata oraz jego syna – alkoholika. Po szybkim zbadaniu majątku okazuje się, że sytuacja jest gorsza niż zła. Jej rodzina zaniedbała budynek, wynajmując wiele mieszkań bez żadnego zabezpieczania prawnego, zgarniając gotówkę pod stołem od nielegalnych imigrantów, samotnych matek i ludzi w złej sytuacji finansowej. Za radą obleśnego prawnika ojca, postanawia sprzedać nieruchomość z zyskiem. Nojet musi najpierw pozbyć się tych lokatorów, którzy mogą być dla niej źródłem problemów prawnych.

W Toppen av ingenting nie ma chyba jednego ujęcia, w którym bohaterowie czy miejsca zaprezentowani byliby z dobrej strony: zmarszczki, przekrwione nosy, owłosione łono, zapuszczone wnętrza, wyblakłe kolory – twórcy serwują nam prawdziwy cyrk cudaków i wynaturzeńców, który z minuty na minutę bawi coraz mniej. Owe formalne zabawy ani nie pomagają zrozumieć postępowania bohaterów, ani nie tłumaczą głębszego sensu filmu. Którego może po prostu brak.

Ocena: 3/10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: