Na krawędzi

Le_fidele_2

Le fidèle / Racer and the Jailbird

reż. Michaël R. Roskam

Matthias Schoenaerts (Z daleka od zgiełku, Rust and bone) i Adèle Exarchopoulos (Złota Palma za Życie Adeli) grają zakochaną szaleńczo parę w najnowszej produkcji Michaëla R. Roskama (Brudny szmal). Reżyser wraca do rodzinnego kraju i w Brukseli lokuje historię pięknej kierowcy rajdowej i przystojnego przestępcy okradającego banki.

Le_fidele_3

Gigi (Schoenaerts) poznaje Bibi (Exarchopoulos) podczas wyścigu samochodowego. Para umawia się na pierwszą randkę i szybko lądują w łóżku. Ojciec dziewczyny nie do końca pochwala związek z tym mężczyzną, bo wyczuwa od niego kłopoty. Nie myli się – Gigi pod przykrywką sprzedaży samochodów ma grupę przyjaciół, z którymi zawodowo napada na banki. Dziewczyna nic o tym nie wie, a on skrzętnie to ukrywa, udając że jedzie do Polski za każdym razem, kiedy ma robotę. Po jednym udanym skoku bardzo szybko przyjdzie kolejny, po którym bohater chce wycofać się ze swego zawodu. Jak wiemy z innych filmów, coś pójdzie nie tak i zamiast wyprawy do Argentyny, Gigiego czeka długa odsiadka za kratami.

Le_fidele_1

Dziwny to film, bo właściwie rozpada się na dwie części. Pierwsza jest w miarę ograna, skupia się na romansie niewinnej dziewczyny ze zbirem. Zbir – wiadomo – pod wpływem niewiasty chce się poprawić, ale nie może opuścić kumpli. Wydawałoby się, że tak to się gdzieś skończy, ale nie – w kolejnej części dzieją się dość niespodziewane rzeczy, których nie mogę zdradzać ze względów na spoilery. Powiem tylko, że publiczność przecierała oczy ze zdziwienia i wyła ze śmiechu, kiedy bohater kopnął pieska i zamiast przeprosić, uciekał przed policją.

Le_fidele_4

Logika i konsekwencja nie są mocną stroną scenariusza, bo już w pierwszych dziesięciu minutach Gigi wyznaje, po udanym seksie, że okrada banki. Dziewczyna puszcza to mimo uszu i jest bardzo zdziwiona jakiś czas później, kiedy to okaże się prawdą. Partner biznesowy ojca okazuje się przestępcą, który oferuje Bibi pewną usługę – ta zupełnie jest już potem nie wspomniana. Gigi ma w mieszkaniu kolekcję samochodzików wyścigowych – skąd? Nie wiemy. Takich dziwnych motywów, które rozsadzają wiarygodność, jest w filmie kilka. Dobrze gra natomiast dynamika głównych postaci – oboje uzależnieni są od adrenaliny, szukają jej na codzień i na swój sposób ryzykują życiem. Szkoda, że para ta zmarnowała czas na dość przeciętną produkcję.

Ocena: 5/10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: