First Reformed

ethan-hawke-in-first-reformed_01

First Reformed

reż. Paul Schrader

Pierwszy Reformowany kościół gdzieś w stanie Nowy Jork to piękna, zabytkowa budowla z ćwierćwieczną historią, która obecnie stała się wyłącznie turystyczną rozrywką. Parafian jest tyle, co kot napłakał, a zarządzający nimi wielebny boryka się ze swoją przeszłością. Toller (Ethan Hawke) ma za sobą rozwód spowodowany śmiercią syna w Iraku – mężczyzna sam zachęcił swojego potomka, by wstąpił do armii. Kaznodzieja zaczyna pisać dziennik, chce wyćwiczyć w sobie pewną rutynę, która odwróciłaby uwagę od jego sytuacji. Ale w jego świat wkracza parafianka Mary (Amanda Seyfried), która prosi go o spotkanie z jej mężem. Michael (Philip Ettinger) to ekolog walczący, który spędził za swoje poglądy czas w więzieniu w Kanadzie. Podczas spotkania dwóch mężczyzn dochodzi do ostrej wymiany poglądów – młody chłopak przekonuje wielebnego o tym, że nie wypada wydawać dziecka na świat, który ze względu na zanieczyszczenie niedługo zacznie się rozpadać niczym w biblijnej apokalipsie; klecha stara się bronić życia oraz tego, że nic nie zostało jeszcze przekreślone. Kiedy kilka dni później Michael zostaje znaleziony w lesie ze strzelbą i rozwaloną głową, w głównym bohaterze zachodzi zasadnicza zmiana.

First_Reformed__1

Paul Schrader bardzo konsekwentnie i starannie buduje nastrój filmu, oszczędnie używając muzyki, stosując długie ujęcia i kameralne oświetlenie. Skadrowany w proporcjach 4:3 obraz, minimalistyczny wystrój wnętrz oraz narracja z offu dodają First Reformed wyjątkowości. Najbardziej jednak zachwyca Hawke, który swoim świetnym aktorstwem przekonuje nawet do mielizn scenariuszowych, jak nagła zmiana w charakterze jego postaci. Troller po kłótni z właścicielem jednej z firm znajdujących się na czarnej liście ekologów za niszczenie środowiska, zaczyna coraz bardziej angażować się emocjonalnie w poglądy, które kiedyś głosił Michael. Owa firma jest jednym z głównych sponsorów jego kościoła oraz organizacji religijnej, do której należy. Jest jeszcze Mary (imię bardzo znaczące) – kobieta nosząca w sobie dziecko zmarłego mężczyzny, która zbliża się do wielebnego i spędza z nim coraz więcej czasu. Bohater grany przez Hawke’a cierpi także najprawdopodobniej na nowotwór żołądka – i z tych wszystkich warstw udało się mu stworzyć niebanalną, elektryzującą postać, w której łatwo byłoby się zagubić. Scenariusz Schradera (który na koncie ma choćby Wściekłego byka i Ostatnie kuszenie Chrystusa), ma w sobie coś z Taksówkarza i Troller z minuty na minutę coraz bardziej przypomina opętanego obsesją Travisa. Także religijne i mistyczne zapędy wychowanego w religijnej rodzinie twórcy dochodzą tu mocno do głosu. To ponoć film, który reżyser chciał zrobić od pięćdziesięciu lat, a zmotywowała go w końcu rozmowa z Pawłem Pawlikowskim o Idzie. Ot, taka ciekawostka.

Momentami ryzykowny i ocierający się o kicz film (jak choćby scena lewitacji) nie pozostawia obojętnym i pozostaje w głowie. Wizualna warstwa, obok aktorstwa, jest najmocniejszą stroną First Reformed.

Ocena: 6/10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: