Dusza i ciało

on_body_and_soul

Testről és lélekről / On Body and Soul

reż. Ildikó Enyedi

Jaka jest szansa, że dwóm zupełnie obcym osobom śni się ten sam sen? On jest jeleniem, ona łanią, wędrują po lesie, w śniegu, w pobliżu niewielkiej sadzawki. Los sprawia, że spotykają się także w prawdziwym świecie.

Maria (Alexandra Borbély) rozpoczyna pracę w ubojni bydła w Budapeszcie jako kontroler jakości. Jest w tej pięknej, młodej kobiecie coś innego. Zawsze siada sama podczas przerwy obiadowej, w milczeniu. Pracę traktuje ze stuprocentową powagą i dokładnością. Autystyczna, z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi i awersją do dotyku, nie jest najłatwiejszą partnerką do rozmowy. Kiedy znajomość spróbuje nawiązać dwukrotnie od niej starszy dyrektor finansowy Endre (Géza Morcsányi), kobieta ucieknie w popłochu. Dopiero przez ewaluację psycholożki, która bada wszystkich pracowników zakładu, wyjdzie na jaw, że sny obojga są identyczne. Co z początku wygląda na głupi żart, przeradza się w dość skomplikowany romans.

Enyedi nigdy nie robiła filmów łatwych i oczywistych. Ten również jest mieszanką rzeczywistości z duchowością i sprawami nadnaturalnymi. Sednem opowieści jest jednak trudność w zbliżaniu się do siebie, potrzeba bliskości i miłość. Historia opowiedziana jest z jakże potrzebnym humorem, choć ten dawkowany jest bardzo delikatnie. Nie można tego powiedzieć o formie, która momentami zaczyna przygniatać tą prostą historię. Długie ujęcia, zbliżenia, powtarzane sceny – aż prosi się, żeby ktoś skrócił ten materiał o jakieś dwa kwadranse, nadając filmowi jakże potrzebnego tempa w drugiej połowie. Jako że akcja dzieje się w ubojni, nie obeszło się też bez kilku długich sekwencji zabijania bydła – w sam raz, by przekabacić kogoś na wegetarianizm. Reżyserka dosłownie pokazała film o duszy i o ciele.

Ocena: 5/10

Berlinale 2017, konkurs główny – zdobywca nagrody Złotego Niedźwiedzia

2 myśli na temat “Dusza i ciało

Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: