Una Vie

Una Vie A Woman's Life Wenecja Venice

Una Vie (A Woman’s Life)

reż. Stéphane Brizé

Znany z Miary człowieka reżyser mierzy się z literaturą klasyczną i dramatem kostiumowym. Zmiana gatunku, ale jest coś w stylu Brizé, że zachowuje on integralność przekazu i tematykę: godność jednostki. Bohaterką opowieści opartej na książce Guya de Maupassanta jest barnonowa Jeanne du Perthuis des Vauds (Judith Chemla), która po powrocie ze szkoły z internatem do domu rodzinnego powoli wchodzi w dorosłe życie. Jej wybór na partnera Juliena de Lamare (Swann Arlaud) będzie początkiem serii rozczarowań. Zdradzana przez męża, który romansuje najpierw ze służącą, z którą ma dziecko, potem z sąsiadką, co zakończy się feralnie dla niego i dla niej; zdradzana przez syna, który dorastając opuszcza dom i rusza na podbój świata, ładując się w coraz gorsze tarapaty finansowe.

une_vie_4

Brizé nie ułatwia nam wejścia w historię. Nakręcony w klasycznych proporcjach film jest pozornie chaotycznym zlepkiem scen. Ujęcia często skupiają się na twarzach bohaterów, część akcji zostaje poza kardem. Akcja skacze z przeszłości w przyszłość, początkowe pół godziny filmu jest prawdziwym wyzwaniem dla widza. Z czasem obraz się coraz bardziej rozjaśnia, impresyjna i mozaikowa forma filmu nabiera sensu. Dostrzegamy zmiany w głównej postaci, której życie pokazano na przestrzeni ponad 20 lat. Nie tyle zmarszczki pojawiają się na jej twarzy, ale widzimy jak kolory sukni, uczesanie oraz zachowanie ukazują stopniowo gasnący promień życia i rozczarowanie ideałami młodości. Skąpane w ciepłych barwach zdjęcia z czasów narzeczeństwa kontrastują z szarymi, coraz bardziej ponurymi fotosami z późniejszych etapów w jej życiu.

Nie pozbawiony pewnego czarnego poczucia humoru film jest gorzką satyrą na romantyczne wizje XIX miłości. Ze świetną rolą Judith Chemly oraz dobrymi, konsekwentnymi walorami produkcyjnymi.

Ocena: 6/10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: