#Cannes2016 – Slack Bay

Juliette Binoche w filmie Ma Loute

Ma Loute

reż. Bruno Dumont

Francuski reżyser zajmował się już tematami na wskroś poważnymi, komediami, a teraz przygotowuje się kręcenia musicalu o dzieciństwie Joanny D’Arc. Pokazywany w konkursie film jest jego powrotem do korzeni i prawdziwą paradą dziwactw. Rozgrywająca się na początku XX wieku na północy Francji akcja jest mieszanką romansu, filmu detektywistycznego i kanibalistycznego horroru, z motywami kazirodztwa i surrealizmu. Stylistycznie film wygląda na połączenie Delicatessen i Niezwykłych przygód Adeli Blanc-Sec, z logiką i choreografią wyciągniętą ze skeczów Monty Pythona. Dumont wydaje się nie mieć umiaru, każe swoim aktorom szarżować, chodzić pokracznie i mówić z dziwnymi akcentami. Poza – momentami – dobrą zabawą, nie wiadomo o co chodzi.

Początek wydaje się być obiecujący – z jednej strony społeczna satyra na arystokratów z północy, podziwiających piękne widoczki Normandii, zderzona z surowymi warunkami życia zbieraczy małż i rybaków. Kolorytu dodaje fakt, że w tym urokliwym zakątku znikają turyści – śledztwo niezdarnie prowadzi otyły inspektor z Calais, który razem ze współpracownikiem wyglądają jak Flip i Flap. Pomiędzy dziewczyną z rodziny arystokratów – Billie – i synem rybaka – Ma Loute – rodzi się romans. Ale zarówno jedni, jak i drudzy, skrywają pewne tajemnice.

Film ten przypadnie do gustu miłośnikom absurdalnego humoru i slapstickowych sytuacji. Jeżeli lubicie oglądać raz po raz grubego policjanta przewracającego się i mającego problemy ze wstaniem, albo Juliette Binoche śpiewającą egzaltowane piosenki lub ostentacyjnie wznoszącą modły do świętej panienki, to jest to film dla was. Wątpię jednak, żeby Slack Bay był wielkim przebojem, nawet w rodzimym kraju reżysera.

Ocena: 4/10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: