#Cannes2016 – Staying Vertical

STAYING VERTICAL Alain GUIRAUDIE

Rester vertical

reż. Alain Guiraudie

Film ma szansę zostać okrzyknięty tą produkcją, w której jest scena ocierająca się o nekrofilię oraz pokazany z naturalizmem poród dziecka. O kilku ujęciach męskich i żeńskich genitaliów już nie wspomnę. Skoro takie było zamierzenie Alaina Guiraudie’a, twórcy świetnego Nieznajomego nad jeziorem, można pogratulować. Wydaje mi się, że reżyserowi chodziło o coś innego – ale trudno dojść do końca, o co.

W centrum historii jest Leo (Damien Bonnard), który wędruje w góry w poszukiwaniu wilków, polujących na pasące się owce. Poznaje pasterkę (India Hair), strzegącą swojego stada ze strzelbą. Przypadkowa znajomość dość szybko przeradza się w ognisty romans, zakończony narodzinami dziecka. Kobieta ni z tego, ni z owego, porzuca mężczyznę i z dwójką starszych dzieci opuszcza farmę, zostawiając Leo z dzieckiem i mieszkającym tam ojcem. Akcenty homoerotyczne – a owszem są, i to nie jeden. Leo nie tylko ma niedwuznaczne propozycje od ojca swojej kochanki, to sam zadurzony jest po uszy w tajemniczym młodzieńcu mieszkającym ze starszym dziadkiem, słuchającym na pełny regulator nagrań Pink Floyd. Dodajmy też, że Leo jest reżyserem – scenarzystą, który po świetnym filmie ma zrealizować kolejny, ale praca idzie jak po grudzie. Autotematyzm wydaje się być kolejnym kluczem do filmu.

Zobacz również: recenzja filmu Being 17 Andre Techine

Guiraudie podejmuje kilka ciekawych tematów, jak bycie samotnym ojcem czy homoseksualizm w późnym wieku, dodaje do tego szczyptę czarnego humoru, ale niestety historia nie trzyma się kupy – wątki są rwane, motywacja postaci, czy nawet sympatia do nich, wyleciała przez okno, a niektóre obserwacje (jak porównanie bezdomnych do sfory wilków) jest zwyczajnie niesmaczne. Francuski reżyser wyraźnie cierpi na syndrom drugiej płyty (albo, w tym przypadku, filmu). Oby szybko uporał się z demonami i wrócił z lepszym, bardziej przemyślanym dziełem.

Ocena: 4/10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: