Janis

433975 B

Janis: Little Girl Blue

reż. Amy Berg

Kolejny po Amy dokument muzyczny, pozwalający zrozumieć lepiej postać, którą okryła legenda i patyna. Znana z niesamowitego głosu, ekspresyjnego, pełnego emocji śpiewu Janis Joplin była symbolem kontrkulturowych przemian w Ameryce u schyłku lat 60. ubiegłego wieku. Zmarła przedwcześnie piosenkarka cierpiała no to, co wiele gwiazd tego okresu: łatwy dostęp do narkotyków, alkoholu i oszałamiająca sława. Ale kim była naprawdę?

Amy Berg zadała sobie wiele trudu, zbierając źródła do opowieści o Janis. Rozmowy z żyjącą rodziną, muzykami, wycinki z gazet, zdjęcia, nagrania koncertowe, prywatne archiwa i listy do najbliższych. Wyłaniający się z tego portret artystki nie tak bardzo różni się od Amy Winehouse. Brak akceptacji ze strony rówieśników, deprecjonowanie jej seksualności, purytańska rodzina, szybki i niespodziewany sukces nadwyrężyły słabą psychikę piosenkarki. Brak osoby, która pomogłaby jej zmierzyć się z demonami, doprowadził do jej destrukcyjnego upadku.

Janis, dzięki świetnej muzyce i nienachalnemu przesłaniu, celebruje niezwykłą postać, jaką była i do dziś pozostaje Joplin.

Premiera Polska: 22/01/2016

Premiera Wielka Brytania: 5/02/2016

Ocena: 7/10

Zobacz również: recenzja filmu dokumentalnego Scena ciszy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: