Zwierzogród

zootropolis-slide

Zootropolis

reż. Rich Moore, Byron Howard

Nauka nie poszła w las i Disney robi coraz lepsze i dojrzalsze kreskówki. Widać wyraźnie, że lata współpracy ze studiem Pixar przyniosły rezultaty. „Zwierzogród” ma wszystkie cechy wytwórni, która stworzyła „Szukając Nemo” czy „Toy Story”. Pod przykrywką zabawnej, pełnej przygód historii, kryją się naprawdę poważne tematy. A wizualnie nie ma się czego przyczepić.

Zobacz także: recenzja animacji Disney/Pixar „W głowie się nie mieści”

Mamy więc małego króliczka (króliczkę?), która od zawsze marzyła, aby zostać policjantką, wbrew oczekiwaniom i przyzwyczajeniom całego zwierzęcego społeczeństwa (walka o równouprawnienie, podążaj za swoim marzeniem). Jest lis, który wykorzystuje naiwność innych i swój własny spryt – realizując stereotypowe oczekiwania dotyczące swojego gatunku (jak łatwo zostać zaszufladkowanym). W mieście w tajemniczych okolicznościach znikają kolejne zwierzęta, a burmistrz lew, jak się później okazuje, stara się zamieść całą sprawę pod dywan (politycy manipulujący informacjami i społeczeństwem). Nieoczekiwanie duet królik-lis zaczyna wspólne dochodzenie (nie daj się zwieść uprzedzeniom), by wyjaśnić, co takiego dzieje się w ich mieście.

Niespełna dwugodzinna animacja ma więcej sensu i ciekawych pomysłów, niż niejeden film fabularny. Żonglerka konwencjami i gatunkami nigdy się nie nudzi: road movie, buddy movie, komedia z elementami slapsticku, thriller z pościgami, motywy rodem z horroru czy kina gangsterskiego, z nawiązaniem do „Ojca chrzestnego” włącznie. Główne przesłanie, który powinno trafić do najmłodszych, a także do starszych widzów, mówiące o potrzebie tolerancji i walce z rasowymi i płciowymi uprzedzeniami, jest łatwo zrozumiałe i podane w niebanalny sposób. Co najważniejsze, oglądając ten film jako dorosły, mogłem docenić całą masę celnych żartów, nawiązań do borykających nasze społeczeństwo problemów, ale nie przeszkadzało mi to zwyczajnie świetnie się bawić. I na szczęście nie ma tu kolejnej disnejowskiej, irytującej uszy piosenki.

Ocena: 8/10

Premiera Polska: 19/02/2016

Premiera Wielka Brytania: 25/03/2016

Zobacz także: recenzja animacji „Odlot”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: