Dad’s Army

dadsarmy2-large

Dad’s Army

reż. Oliver Parker

Występują: Bill Nighy, Catherine Zeta-Jones, Michael Gambon, Toby Jones

Premiera Wielka Brytania: 5/02/2016

Dla niewtajemniczonych widzów: „Dad’s Army” to uwielbiany i otoczony kultem serial komediowy / sitcom brytyjski z lat 60. Dziewięć sezonów to w sumie dość pokaźny box-set, kupowany uparcie w okolicach wszelkich świąt i rocznic, głównie dla męskiej części odbiorców popkultury. Dzięki temu kolejne pokolenia mogą obcować z tym zasłużonym klasykiem.

Miłośnicy i znawcy serialu przekreślili i głośno krytykowali produkcję Parkera, że nie ma ona zbyt dużo wspólnego z oryginałem. Niby rozgrywa się w podobnych czasach, niby ma być śmiesznie, ale gdzieś zniknął duch serialu. Jak to mówią: chciał dobrze, a wyszło tak, jak zwykle.

Ja ani znawcą, ani miłośnikiem sitcomu nie jestem, ale to co zobaczyłem, kazało mi przecierać oczy ze zdumienia. Rozumiem nostalgię, modę na retro i szczwany skok na kasę. Ale nie jestem w stanie wybaczyć drętwych i nieśmiesznych dialogów, napisanego na kolanie scenariusza przez brytyjskiego gimbusa, który o II wojnie światowej czytał w Wikipedii (na przerwie, na komórce, w kiblu), aktorstwa rodem z popołudniowego serialu na Polsacie. Cała produkcja ma oczywiście przywodzić na myśl klasyka, dlatego nie jest zbyt współczesna, trąci myszką i kurzem, postacie są staroświeckie i mają bardzo konserwatywne poglądy. Ale nie jest to ani utrzymane w klimacie oryginału, ani też nie ma uroku retro. OK, bywa zawbawnie, bywa urokliwie, ale tylko bywa. Bo gdy przyjrzeć się bliżej, spod tej kolorowej farby i ładnych ozdób wystają kanty i niedoróbki. Jest to najwyżej tandetna, plastikowa wersja eleganckiego produktu, kupiona u obleśnego kramarza.

Ocena: 3/10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: