Zero Days

zerodays1

„Zero days”

reż. Alex Gibney

Dobry dokument to taki, po którym czuje się się doinformowany, lepiej rozumiem otaczający świat oraz jestem wdzięczny, że ktoś czegoś wyjaśnił mi coś, co inni chcą zataić (kłaniają się teorie spiskowe i lata oglądania „Z Archiwum X”). Alex Gibney regularnie dostarcza takie właśnie filmy – przyglądał się Scjentologom, założycielowi firmy Apple, skandalu dopingowemu w kolarstwie. Tym razem dowiadujemy się, czym jest wirus Stuxnet, kto – najprawdopodobniej – go przygotował, w kogo był wymierzony oraz dlaczego jest to początek nowej ery w konfliktach zbrojnych.

Dzięki zebraniu całego panelu gadających głów z pola informatyki, systemów bezpieczeństwa, agentów wywiadu, analityków, naukowców i polityków, nie ma szansy przegapienia jakiegoś ważnego aspektu całej historii. A od natłoku informacji robi się naprawdę gęsto, bo spece wyjaśniają, dlaczego wirus jest najgroźniejszy w historii, wkładając go kontekst historyczny relacji Zachodniego świata z Iranem oraz współczesnych rozmów pokojowych, mających na celu ograniczyć dostęp tego kraju do wzbogaconego uranu. Efektem z tego cybernetycznego „wyścigu zbrojeń” jest precedens, która doprowadziła do stworzenia przez jedną stronę/koalicję państw potężnej broni, wymierzonej w przeciwnika. Broni, która odpowiednio zastosowana, może doprowadzić do śmierci na skalę większą niż wybuch bomby atomowej.

Pasjonujący i ważny temat ugina się pod natłokiem informacji. Wychodzimy z kina nie tylko mądrzejsi, ale też przeładowani otrzymanymi danymi. Jeżeli któryś komputer nawali poprzez otrzymanie wirusa, może to być najpierw nasz mózg. Wizualnie film nie powala, bo jak zrobić szalenie interesujący film o czymś wirtualnym. Dobrze, że można pokazać fragmenty kodu na ekranie. „Matrix” wiecznie żywy.

Ocena: 7/10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: