Where To Invade Next

wheretoinvade

„Where To Invade Next”

reż. Michael Moore

Bad-boy filmów dokumentalnych, persona non-grata w świecie polityki w USA, znów zrobił fascynujący film. Ze swoją dziecinną ciekawością, naiwnością niemal, wyruszył na inwazję kolejnych krajów. Skoro armii Stanów Zjednoczonych nie udało się wygrać żadnego konfliktu zbrojnego od czasu II wojny światowej, to może Michael Moore zdobędzie coś cenniejszego niż ropa. Coś, co Amerykanom potrzebniejsze jest niż kiedykolwiek: humanitaryzm.

Moore odwiedza kolejne kraje i wybiera z nich to, co najlepsze. Na samym początku zakłada, że będzie mówił tylko o dobrych rzeczach. We Włoszech znajduje lepsze warunki pracy i płatny urlop, we Francji – posiłki w szkołach, w Słowenii – bezpłatne studia, w Finlandii – system edukacji kształcący najmądrzejszych uczniów na świecie, w Islandii – równouprawnienie kobiet. Porównując te warunki z jego rodzinnym krajem rodzi się myśl, że „amerykański sen” to tylko ułuda. W typowy dla siebie sposób prowokuje rozmówców, pytając dlaczego nie robią tego, tak jak w Stanach. Drocząc się ze spotkanymi postaciami dochodzimy do wniosku, że można robić demokrację w zupełnie inny sposób.

Dokument Moora ma niesamowitą pozytywną energię i moc tkwiącą w swoim przesłaniu. Bo możemy mieć – jak zwykle zresztą w przypadku tego reżysera – wątpliwości do jego warsztatu czy bezstronności. Najwspanialsza i podnosząca na duchu jest myśl, że zbierając różne, wspaniałe doświadczenia z różnych krajów, można poprawić życie tylu ludzi. Że bycie członkiem społeczeństwa może mieć więcej plusów niż minusów, a wspólne działanie przynosi tylko korzyści. Ta pozytywistyczna, niemalże bajkowa wizja świata tak spodobała się berlińskiej publiczności, że film kilkakrotnie przerywała burza oklasków.

Ocena: 9/10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: