Kollektivet

commune

„The Commune”

reż. Thomas Vinterberg

Po otrzymaniu ogromnego domu w spadku, prezenterka telewizyjna Anna i jej mąż – architekt Erik decydują zamienić go w komunę, którą będą dzielić z bliższymi i dalszymi znajomymi. Prawie tuzin dorosłych i dzieci zamieszka w posiadłości, która stanie się tłem dla rodzinnego dramatu.

Komuna jako eksperyment nieudany nie jest głównym tematem dla reżysera. Bardziej interesuje go dynamika związku Erika (Ulrich Thomsen) i Anny (Trine Dyrholm). To ona była pomysłodawczynią zamieszkania z innymi ludźmi, otwarcie przyznając, że potrzebuje „posłuchać innych ludzi”, a nie tych samych rzeczy z ust swojego męża jak przez piętnaście lat. Kiedy Erik wdaje się w romans ze swoją studentką, Anna pójdzie za ciosem, oferując jej mieszkanie w komunie. Choć dojrzała kobieta uważa się za silną osobowość, znajdzie się na granice tego, ile może znieść człowiek.

Vinterberg w typowy dla siebie sposób wrzuca zbiór różnych postaci w jedno miejsce i każe im się ze sobą „użerać”, badając skrajne zachowania członków małej społeczności. Nie ma już u niego znanej z Dogmy surowości obrazu, jest niemalże hollywoodzki warsztat i precyzja, ale ciągle pozostaje to wrażenie „skurczu w żołądku”, kiedy przyglądamy się bohaterom i musimy akceptować ich decyzje. Ukazywanie dynamiki między ludźmi wychodzi Duńczykowi najlepiej.

Ocena 8/10

Trine Dyrholm otrzymała Srebrnego Niedźwiedzia za Najlepszą rolę kobiecą w konkursie głównym festiwalu filmowego w Berlinie

commune2

Jedna myśl na temat “Kollektivet

Dodaj własny

  1. Ja mialem nieco odmienne zdanie. Dla mnie „Komuna” byla nieco wymuszonym filmem, Vinterberg nie mial takiej lekkosci jak chociazby przy „Polowaniu”. Postaci byly raczej plaskie i film mnie zawiodl. Moze mialem zbyt wysokie oczekiwania?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: