Foucammare. Ogień na morzu

fireatsea1

Fire at Sea

reż. Gianfranco Rosi

Włoska Lampedusa od kilku lat jest sceną humanitarnej tragedii, rozgrywającej się na granicy Unii Europejskiej. Na tą wyspę pochodzenia wulkanicznego o powierzchni 20km2, przybyło w ostatnich latach 200 tys. uchodźców. Niebezpieczne i nielegalne przeprawy nieprzystosowanymi do długich żeglug łodziami pochłonęły ponad 15 tys. ofiar. Rosi, który przebywał na Lampedusie przez rok, wpisuje te liczby w kontekst zwykłych ludzi zamieszkujących włoską wysepkę. W tym dokumencie większość czasu spędzamy z dwunastolatkiem Samuelem, niezwykle kolorowym, żywym dzieckiem, który nocami poszukuje ptaków, bawi się procą, opornie uczy się angielskiego i odwiedza lekarza. Poznajemy też babcię chłopca, skoncentrowaną na codziennych rytuałach, lokalnego radiowego prezentera, grającego klasyczne włoskie przeboje, nurka i rybaków, w których ślady pójdzie kiedyś Samuele. Pracę straży przybrzeżnej, patrolującej wody wyspy, śledzimy najpierw w poetyckich ujęciach, po zmroku, z dramatycznymi konwersacjami przez radio. „Ratujcie nas, na łodzi jest 250 osób” – woła przerażony człowiek przez krótkie fale. „Podaj swoje położenie” – próbuje dociec ratownik. „Na boga, pomóżcie nam” – odpowiada głos, by po chwili zamilknąć na dobre.

Rosi raczej sugeruje niż dopowiada. Jego film pozbawiony jest zupełnie komentarza, tylko postacie wypowiadają się same za siebie. Babcia Samuela mówi o czerwonym od flar morzu w czasie II wojny światowej, uchodźcy opowiadają o swojej długiej wędrówce, zanim wsiedli na łódź. Kiedy w finalnej sekwencji towarzyszymy straży przybrzeżnej w akcji ratunkowej, słowa będą zbędne, by pojąć dramatyzm sytuacji.

Prosty, oszczędny w formie film, poetycki i realistyczny zarazem, z sercem we właściwym miejscu ukazuje jeden z największych dramatów współczesnego świata.

Ocena: 9/10

Film otrzymał nagrodę Złotego Niedźwiedzia

rossi_goldenbear

Premiera Wielka Brytania: 10/06/2016

Premiera Polska: 2/09/2016

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: