Aloys

ALOYS by Tobias Noelle / Georg Friedrich as Aloys ©Hugofilm / Simon Guy Faessler

„Aloys”

reż. Tobias Nölle

Debiutancki film fabularny Nolle jest doskonale przemyślaną łamigłówką, zrealizowaną za niewielkie pieniądze. To opowieść o samotności, potrzebie drugiego człowieka, ludzkich fobiach oraz rozgraniczeniu między fantazją i rzeczywistością. Nakręcona z pieczołowitością i perfekcyjnie zmontowana, każe uznać reżysera za jedną ze wschodzących gwiazd europejskiej kinematografii.

Główny bohater Alojz jest prywatnym detektywem, który właśnie stracił ojca, z którym pracował w firmie przez całe życie. Zamknięty w sobie, pochłonięty pracą i codziennymi rytuałami, nie zauważa zupełnie otaczających go ludzi. Poza nagrywaniem ich na kamerze, podsłuchiwaniem, Alojz z manią ogląda wieczorami nagrany materiał, szczególnie dotyczący jego ojca. Kiedy podczas podróży autobusem zaśnie, jego kamera i ostatnio nagrane taśmy zostaną skradzione Wkrótce otrzyma tajemniczy telefon, który zmusi go do nawiązania kontaktu z drugą osobą.

Poprzez pokazanie drobnych gestów, reżyser pozwala zanurzyć się w psychikę oglądanych postaci, czyniąc historię fascynującą, intymną i przejmującą. Grający tytułową rolę Georg Friedrich stworzył trudną do zapomnienia, złożoną postać, która początkowo nas przeraża i odstręcza, by stopniowo zacząć jej współczuć, choć nigdy nie przestać się jej choć odrobinę bać.

Ocena: 8/10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: