A War

a-war

Krigen

reż: Tobias Lindholm

Dania 2015

Występują: Pilou Asbæk, Tuva Novotny, Dar Salim

Premiera Wielka Brytania: 8/01/2016

Film wojenny po europejsku to dokładne przeciwieństwo amerykańskiego odpowiednika. Zamiast rozbuchanej akcji – dramatyczny rozwój postaci. Zamiast wybuchów z każdej strony i podniosłej muzyki oraz łopoczącej flagi – milczenie i długie spojrzenia. Lindholm wie, jak opowiadać o ludzkich jednostkach w krytycznych sytuacjach – jego „Porwanie”, dramat o marynarzach porwanych przez somalijskich piratów, wychodził dokładnie z tego samego punktu.

Claus (znów świetny Pilou Asbæk), dowódca jednostki stacjonującej w Afganistanie, wbrew przyjętym zwyczajom zaczyna chodzić na patrole ze swoimi żołnierzami. Decyduje się na to po śmierci jednego z nich podczas rutynowego rozeznania. Kiedy dochodzi do wymiany ognia pomiędzy jego grupą żołnierzy a Talibami, Claus podejmie brzemienną w skutkach decyzję, by uratować jednego ze swoich podwładnych.

Lindholm nie pozostawia nas na afgańskiej ziemi. Co pewien czas przyglądamy się żonie Clausa – Maria(Tuva Novotny), która stara się być ojcem i matką dla trójki dzieci. Wydarzenia z Afganistanu odbiją się głębokim echem także na życiu rodziny w Danii. To, jaką decyzję podejmie bohater, zaważy na przyszłości całej rodziny.

Nie ma w „A War” moralizowania, wyciągania pochopnych wniosków czy odpowiedzi podanych na talerzu. Swoim stylem opowiadania, kamerą podglądającą bohaterów, reżyser jest tylko obserwatorem tego dramatu. Pytania same przychodzą do głowy: co ci Duńczycy robią w Afganistanie? Jaki jest głębszy sens ich obecności, skoro ich procedury zabraniają pewnych zachowań i skazują tubylców na śmierć? Do jakich środków można się uciec, chcąc ocalić życie swoich żołnierzy? Łatwych odpowiedzi nie będzie, a konsekwencje wypowiedzianych słów bohater będzie musiał nosić w sobie do końca życia.

Ocena: 7/10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: