W samym sercu morza

maxresdefault

In The Heart Of The Sea

reż. Ron Howard

USA 2015

Występują: Chris Hemsworth, Benjamin Walker, Ben Whishaw, Brendan Gleeson.

Wielkie widowisko, 3D, gwiazdy, rozmach, przygoda. Trochę staroświecko, bo nie kosmos, ale morze i statki pływające, ale i tak miało być pięknie. Trochę jak „Szczęki”, tylko z wielorybem. Na podstawie powieści „Moby Dick”. Bo mamy i pisarza Hermana Melville (Whishaw), który wysłuchuje opowieści o losie marynarzy statku wielorybniczego Essex z pierwszej ręki – świadka, który miał wtedy czternaście lat, a teraz (jako Brandanem Gleeson) w końcu decyduje się opowiedzieć o tym traumatycznym wydarzeniu (za odpowiednią kasę).

Jest zatem pierwszy oficer, który jest fajny (bo gra go Hamsworth „Thor”) i kapitan – oczywiście niefajny (Walker), bo jest żółtodziobem z nazwiskiem, znaczy się dorobił się pozycji po znajomości. I jak wypływają, to już wiemy, że nie wrócą w komplecie. A wszystko za sprawą chciwości i pewnego kaszalota-olbrzyma, który jest mądrzejszy od całej załogi i uwielbia polowanie na głupich żeglarzy.

Naszpikowany do bólu efektami specjalnymi film ogląda się ze zmiennym zainteresowaniem. Z jednej strony jest to kino przygodowe, dość staromodne i mało dynamiczne, z drugiej egzystencjalny dramat w stylu „Życie Pi” – ale też na jakimś podstawowym poziomie. I nawet coś, co mogło być ostoją opowieści, czyli konflikt oficer-kapitan, ginie gdzieś w połowie. Zmienia się perspektywa na film katastroficzny, a potem na dramat. Postacie nas naprawdę niewiele obchodzą, nawet świetni aktorzy marnują się na drugim planie (Cillian Murphy, Michelle Fairley), a w pewnym momencie zaczynami kibicować poharatanemu wielorybowi, żeby w końcu ukrócił żywot tej biednej bandzie chodzących cieni.

I może jedyna dobra strona filmu, to pokazanie okrucieństwa polowania na wieloryby. I choć w czasie kręcenia filmu nie zabito żadnego z tych wspaniałych ssaków, łzy cisną się na oczy, kiedy oglądamy te delikatne olbrzymy walczące o życie.

Premiera Wielka Brytania: 26/12/2015

Premiera Polska: 4/12/2015

Ocena: 4/10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: