Güeros

Güeros
Güeros

reż. Alonso Ruiz Palacios

Meksyk 2014

Matka wysyła nastoletniego Tomasa do Mexico City, by pod okiem brata chłopak ochłonął trochę z kłopotów, które spowodował w lokalnej miejscowości. Starszy brat Federico wcale nie jest w lepszej sytuacji. Bez pieniędzy, z przerwą od uniwersytetu, na którym trwa strajk, dnie spędza na włóczeniu się bez celu z przyjacielem Santosem. Kiedy kolejny raz próbują ukraść prąd z pomocą chorej na zespół Downa dziewczynki z mieszkania pod nimi, będą musieli się salwować ucieczką, która wyprawi ich w małą Odyseję po współczesnej stolicy Meksyku.

„Gueros” rozpada się na dwie zasadnicze części. Pierwsza to wypisz-wymaluj wczesny Jim Jarmush – trzech chłopaków w mieszkaniu, w samochodzie, włóczący się bez celu, słuchający radia, w którym audycje prowadzi Ana, była dziewczyna Federico. Nuda i nic się nie dzieje. Kiedy w końcu będą zmuszeni ruszyć się z miejsca, akcja ruszy z kopyta. Choć w wędrówce jest jeden, długodystansowy cel – odnalezienie legendarnego barda Epigmenio Cruz, który ponoć przyprawił o łzy samego Boba Dylana – to znajdą się po drodze inne przystanki. Kilka nieciekawych dzielnic Mexico City, kampus uniwersytecki, na którym trwa mała rewolucja, szpital, zoo, elegancki klub. Historia balansuje na granicy czarnej komedii i dramatu, nigdy nie trzyma się jednego wątku zbyt długo.

W warstwie obrazu film jest wyraźnym ukłonem w stronę Jarmusha, ale przede wszystkim francuskiej Nowej Fali. Czarno białe zdjęcia, mruganie do widza zdaniami w stylu: „zbierają bandę żebraków i kręcą film bez koloru, udając, że to sztuka”. Reżyserowi udało się upchnąć w jednym filmie kilka interesujących wątków, niebanalne postacie i nastrój nieustających wakacji.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: