Gangster

Lawless
Lawless

Lawless

reż. John Hillcoat

USA 2012

Era prohibicji w Stanach Zjednoczonych przyniosła nieskończoną ilość historii o gangsterach dorabiających się na nielegalnym handlu alkoholem oraz ich potyczkach z prawem. Nawet kiedy wydawało się, że temat powoli trafia do lamusa, serial „Boardwalk Empire” wyprodukowany przez HBO udowodnił, że źródło jest dalekie od wyschnięcia. Teraz tą samą ścieżką podążył John Hillcoat, twórca niezależnego westernu „Propozycja” oraz futurystycznego dramatu „Droga”. Tym razem reżyser oparł fabułę na prawdziwej historii, której kanwą jest książka „The Wettest Country In The World”. Autorem jej jest wnuk jednego z głównych bohaterów pochodzący z rodziny, która rządziła i dzieliła w Virginii na przełomie lat 20. i 30. poprzedniego stulecia.

Chłop jak dąb Tom Hardy wciela się w najstarszego z trójki braci Bondurant. Forrest wie, że przyszło im żyć w ciężkich czasach, gdzie ekonomia jest w dołku, a ludzie pragną rozrywek, których bez alkoholu nie da się sprzedać. Razem z Jackiem (Shia LeBeouf) i Howardem (Jason Clarke) prowadzą swój szemrany interes przewozu i handlu nielegalnego alkoholu, z nieoficjalnym przyzwoleniem lokalnych stróżów prawa. Ale gdzie są pieniądze, tam pojawia się konkurencja. A nielegalne interesy przykuwają uwagę stanowych instytucji. Charley Rakes (Guy Pearce) to nieprzebierający w środkach gliniarz, wysłany z Chicago, by okiełznać problem bimbrowników. Na scenę wkracza też gruba ryba ze świata gangsterskiego, Floyd Banner (Gary Oldman). Sadystyczny policjant i bezlitosny przestępca sprawiają, że gra staje się bardziej brutalna i obie strony nie przebierają w środkach. Idą w ruch pięści, sztylety i strzelby. Pękają kości, podrzynane gardła krwawią litrami, obite twarze nie wyglądają zbyt zachęcająco. Na zupełnie innym biegunie, romansu i niewinności, funkcjonują dwa wątki z kobietami. Forrest spotyka się pracującą w barze Maggie (Jessica Chastian), rudowłosą pięknością, która zaszyła się małym miasteczku po rozczarowaniu życiem w zepsutym mieście. Jack natomiast zakochuje się w Berthcie (Mia Wasikowska), córce lokalnego kaznodziei. Obie panie wyjęte z zupełnie innej rzeczywistości, nie przystają do reszty filmu. Tu pojawia się centralny problem z „Lawless”.

Hillcot i odpowiedzialny za scenariusz Nick Cave nie potrafią zdecydować się na to, jaką historię opowiadają. Jak na sentymentalne spojrzenie wstecz i laurkę wystawioną braciom Bondurant całość jest zbyt dosłowna i brutalna. Prowincjonalny humor średnio przystaje z lejącą się litrami krwią. Wątki romantyczne są mocno wyidealizowane, a kobiety grają w nich czysto dekoracyjne, nic nie wnoszące role. Przez ponad godzinę przyglądamy się tylko postaciom, by zobaczyć je w akcji w drugiej części filmu. Zakończenie, przewidywalne i bezcelowe, tylko stawia kropkę nad i.

(Publikacja: Goniec Polski, wrzesień 2012)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: