Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach

Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides
Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

USA 2011

Cztery lata temu, kiedy do kin weszła trzecia część „Piratów..” wszyscy zarzekali się, że to domknięcie trylogii i więcej filmów o przygodach kapitana Jacka Sparrow nie będzie. Od producentów, przez reżysera, po głównych aktorów. Jednak stare porzekadło rzecze: „nigdy nie mów nigdy” – i oto mamy czwarty film z serii. Odświeżenie cyklu twórcy potraktowali poważnie. Przewietrzono obsadę (mdli Kiera Knightly i Orlando Bloom zastąpienie zostali przez ognistą Penelope Cruz), zadbano o prezentację w 3D (co dziś jest prawie standardem dla wysokobudżetowych produkcji) oraz zajęto się mitem Fontanny Młodości. To właśnie w poszukiwaniu tego legendarnego miejsca rusza Sparrow (Johnny Depp) wraz z kapitanem Barbossą (Geoffrey Rush). Plotki roznoszą się bardzo szybko i dołącza do nich Czarnobrody (Ian McShane) wraz z córką Angelicą (Cruz).

Akcja skacze z miejsca na miejsce bez wytchnienia. Oprócz egotycznych wysp odwiedzimy pieczołowicie odtworzony osiemnastowieczny Londyn. Pojawiają się kolejne niebezpieczeństwa i pułapki, czyhające na podróżników. Piękne, aczkolwiek śmiercionośne Syreny są jednym z nich. Ale największym zagrożeniem dla siebie są bohaterowie. Cała wyprawa niewiele ma wspólnego z rodzinnym biwakiem. Kto kogo przechytrzy, komu powinie się noga, jak zachować pokerową twarz – to spędza postaciom sen z powiek. A co stanie się, kiedy już dotrą na miejsce i odnajdą Fontannę? To naprawdę trudno przewidzieć.

Podobne próby reanimacji innych serii filmowych („Rambo”, „Indiana Jones”) udowodniły, że naprawdę trudno jest wnieść do znanych historii coś nowego i świeżego. Jednak widzom prawdopodobnie nie o to chodzi. Johnny Depp i jego popisowa postać będą zapewne jednym z najważniejszych argumentów za tym, żeby całą rodziną wybrać się do kina na filmową przygodę.

(Publikacja: Goniec Polski, maj 2011)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: