Iron Man 2

Iron Man 2
Iron Man 2

Iron Man 2

reż. Jon Favreau

USA 2010

Dwa lata temu pierwsza część filmu wchodziła do kin z pozycji czarnego konia. Mało doświadczony reżyser postanowił zekranizować jeden z mniej rozpoznawalnych komiksów. W głównej roli obsadził uznanego aktora, który grywa raczej drugoplanowe role i ma niechlubny epizod w życiorysie, kiedy to za bardzo zaprzyjaźnił się z różnymi używkami. „Iron Man” sprawił widzom ogromną niespodziankę. Robert Downey Jr. w roli magnata Tony’ego Starka połączył humor i chłopięcą beztroskę z byciem twardzielem. Sequel był zatem dla twórców wyzwaniem.

Pierwszy film zostawił nas ze Starkiem przyznającym się do bycia Iron Manem oraz zmianą profilu jego firmy: z produkującej broń na wytwarzającą systemy obronne. Senat USA chce jednak od Tony’ego uzyskać plany jego zbroi, by wykorzystać je do celów militarnych. Za tym żądaniem stoi biznesmen Justin Hammer (Sam Rockwell), któremu marzy się kostium Iron Mana na prywatny użytek. Próbuje nawet podejść rywala z drugiej strony, kusząc starego znajomego Starka – Rhodesa (Don Cheadle). Tony wiedzie styl życia playboya i gwiazdora, ale toksyczne właściwości kostiumu dają o sobie znać, osłabiając ciało bohatera. To jeszcze nie wszystko. Największe zagrożenie dla Iron Mana czyha zza byłej żelaznej kurtyny. W Moskwie zemstę za śmierć ojca planuje Ivan Vanko (Mickey Rourke), chałupniczymi sposobami konstruując swoją potężną broń. Zaatakuje Starka podczas wyścigu Formuły 1 w Monte Carlo. I będzie to jedyny moment, kiedy nasz bohater poczuje, że nie jest niepokonany.

Nie zabrakło wątków z kobietami. Wierna Pepper Potts (Gwyneth Paltrow) przejmuje kontrolę nad firmą, a Tony w tym czasie interesuje się jedną z pracowniczek jego kompanii (Scarlett Johansson). W obcisłym, skórzanym wdzianku, prezentująca gimnastyczne akrobacje postać jest zapowiedzią kontynuacji przygód Iron Mana w ramach oddziału superbohaterów SHIELD (film „The Avengers” planowany jest na 2012 rok). Kropkę nad i w tym temacie pieczętuje pojawienie się jednookiego Nickiego Fury (Samuel L. Jackson).

Twórcy, bojąc się porównań do pierwowzoru, postanowili napakować drugą część nazwiskami i wieloma wątkami, co okazało się zgubne dla scenariusza. Całość prezentuje się jak wyklejanka, do której artysta dobrał za dużo elementów i trzeba przycinać ile wlezie. Cierpią na tym i aktorzy, bo nie mają szansy zbudować postaci poza komiksowy schemat. Wyczekiwany finał nie przynosi też wielkiego zaskoczenia. Znów dwóch metalowych facetów demoluje się nawzajem do momentu, aż jeden z nich padnie. Na szczęście twórcy nie zapomnieli o czarnym humorze i lekkim nastroju całości. Nie zawodzą też Downey Jr., Rourke i Stockwell, wyciskając soki ze swoich kreacji. Te elementy sprawiają, że „dwójka” nie dostaje od nas dwói.

(Publikacja: Goniec Polski, maj 2010)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: