The Blind Side. Wielki Mike

The Blind Side
The Blind Side

The Blind Side

USA 2009

reż. John Lee Hancock

Ktokolwiek spodziewa się po tym filmie, opromienionym Oscarem dla Sandry Bullock w kategorii najlepsza główna rola kobieca, arcydzieła – może być srodze rozczarowany. Brak w nim jakichkolwiek ukrytych treści, drugiego dna. To prosta historia, która ma oddziaływać bardziej na serce widza, niż na umysł. Ma wzruszyć, co filmowi się znakomicie udaje. Ale oddajmy Sandrze należny szacunek. Gwiazda znana głównie z filmu „Speed” i szeregu innych, miernych produkcji, wspięła się na wyżyny aktorskiego fachu. I bez jej obecności film prawdopodobnie trafiłby wprost do popołudniowego pasma telewizji Hallmark opatrzony wielce zachęcającym hasłem „Historie przez życie pisane”…

Fabułę filmu streścić można w jednym zdaniu. Czarnoskóry nastolatek realizuje swój „amerykański sen” z pomocą białej rodziny z klasy średniej. Większych zaskoczeń w przebiegu historii nie ma, choć zbudowana jest ona z kilkunastu punktów zwrotnych. Żaden z nich nie generuje jednak niespodzianki czy wzrostu napięcia. Ot, tak toczy się życie. Niezgrabny, zamknięty w sobie Duży Mike (Quinton Aaron) włóczy się po bogatej okolicy. Jest bezdomny, wcześniej tułał się po rodzinach zastępczych i sierocińcach, ale decyduje się na ucieczkę. W szkole trafia do drużyny futbolowej. Tam też zaprzyjaźnia się z SJ-em. Jego matka, Leigh Anne Touhy (Bullock), projektantka wnętrz, wyparzyła chłopaka wędrującego po okolicy w koszulce i spodenkach w czasie ulewy. Oferuje mu tymczasowy dach nad głową. Mike staje się szybko częścią rodziny. Sąsiedzi i znajomi nie kryją swoich wątpliwości, że obecność chłopaka może źle wpłynąć na SJ-a i jego siostrę. Leigh Anne wie jednak lepiej, co jest dobre dla jej rodziny. Wszyscy wspierają Mike’a, który robi coraz większe postępy w grze w futbol, ale też zatrudniają prywatną nauczycielkę, by poprawiła jego wyniki w innych przedmiotach. Celem jest dostanie się do prestiżowego koledżu, a co za tym idzie – gra w zawodowej lidze NFL w przyszłości.

Życie czarnego nastolatka nie było usłane różami, ale w momencie kiedy trafił pod dach rodziny Touhy, zamieniło się w Disneyowską bajkę. W tej krainie bezapelacyjnie rządzi dobra wróżka Leigh Anne, energiczna, pewna siebie, nie znosząca sprzeciwu, ale równocześnie czarująca i dobra. Bullock wygrywa wszystkie niuanse tej postaci, ale tylko w jej statycznym aspekcie. Jej bohaterka nie zmieni nigdy swojego zdania, poglądów, wcześniej obranej drogi. To jej upór pcha akcję, a tym samym chłopaka na przód. Co zatem zarzucili filmowi amerykańscy krytycy? Nadmierny protekcjonalizm! Czarnoskóry nastolatek nie da sobie rady w życiu, jeżeli nie zaopiekuje się nim biała, finansowo ustawiona rodzina. Najlepiej zarządzana przez przebojową Sandrę Bullock.

(Publikacja: Goniec Polski, marzec 2010)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: