Cannes 2014: Wild Tales

20140517-204411.jpg

Komediowe momenty w Cannes można zliczyć na palcach jednej ręki. Częściej bywają niezamierzone, kiedy widownia parska śmiechem w momentach przez reżysera niezamierzonych. ‚Wild Tales’ Argentyńczyka Damiána Szifróna to zupełnie nie ten kaliber. Absurdalny, czarny humor, groteska i makabra od samego początku wywołują salwy śmiechu.
Film jest zlepkiem sześciu niezależnych od siebie, krótkich historii, dzielących się w Argentynie. Otwierająca sekwencja dzieje się na pokładzie samolotu i nagle okazuje się, że wszyscy na pokładzie znają jednego człowieka. I nigdy dla niego nie byli życzliwi, a niejaki Pasternak ma problemy z psychiką. Almodovar i Tarantino to pierwsze skojarzenia przychodzące na myśl. Tych odwołań jest o wiele wiecej, a przez resztę filmu wcale nie jest nudniej.
Mamy historię z trucizną w jedzeniu; opowieść o tym, że warto być dla siebie życzliwym na drodze; słodką zemstę sapera na bezdusznej firmie; dramatyczną próbę przekupstwa oraz przyjęcie weselne, które wymyka się spod kontroli. Wszystkie historie bardzo różne, ale mają jeden, wspólny mianownik. Są bardo trafną krytyką porządku społecznego. Wszechobecna korupcja, układy, wyzysk przeciętnego obywatela przez państwo, które patrzy tylko na zyski, gdzie bogaty może wszystko. Łapówki mogą załatwić prawie wszystko, a przeciętny obywatel nie ma szans w zderzeniu z rozroslym aparatem państwowym. Przekręty, unikanie podatków, mafiozi zasiadający w lokalnych władzach. ‚Wild Tales’ to coś więcej niż wygłup i zabawa, ukłon w stronę innych twórców. To głównie wynik ogromnego wkur….a na system trzymający w potrzasku przeciętnego obywatela. A przy tym niezwykle dobre kino.

Wild Tales
Reż. Damián Szifrón
Ocena: 4/5

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: