Cannes 2014: Mr Turner

20140516-212018.jpg

Historyczny biopik – film kostiumowych spod ręki Mike’a Leigh? Nie oczekujcie egzaltowanego ‚Downtown Abbey’. Od pierwszych scen jasne jest, że Leigh pozostał sobą i najbardziej interesują go ludzie. W jak najbardziej naturalistycznym ujęciu. Idąc śladem ‚Topsy & Turcey’ twórca cofa nas w przeszłość, opisując ją najdokładniej jak tylko można, niemalże jakbyśmy właśnie w tych czasach żyli.
Znakomita większość malarstwa Williama Turnera wisi w Tate Britain w Londynie. Od razu przyciągają wzrok niesamowitymi kolorami. Ogromne pejzaże morskie powalają siłą natury, jaką udało mu się na nich uchwycić. Czy ich twórca był uduchwoionym ecgzystencjalistą bujającym w obłokach?
Wręcz przeciwnie. Turner w wykonaniu Timothy Spalla jest ochydnyn, chrząkającym, mrukliwymy, gruboskórnym mężczyzną, którego raczej posądzimy o zawód rzeźnika, a nie malarza. Ani razu nie padają z jego ust górnolotne stwierdzenia, nie interesują go wybujałe interpretacje jego prac. Mówienie komplementów kobiecie – czy komukolwiek innemu – ciężko przechodzi przez jego gardło. A kiedy już się to zdarzy, nie wierzymy swoi uszom. Nawet tworzenie obrazów poprzez plucie płótno niewiele ma wspólnego z romantycznym wizerunkiem tworzącego artysty.
Ten naturalistyczny, dopracowany w każdym detalu opis epoki, od strojów przez zachowania i choroby choroby nękające ludzi, jest niezwykłym kontrapunktem dla prac Turnera. One, odwrotnie jak artysta, pod przykrywką romantycznego piękna skrywają szalejące, nieokiełznane siły natury. Film twórcy ‚Sekretów i kłamstw’ jest wielkim triumfem aktorskim Spalla oraz popisem operatorskim Dicka Pope. Jedynym wyzwaniem, z którym warto się zmierzyć, jest czas projekcji – prawie dwie i pół godziny – oraz niespiesznie tempo. Pokonując te dwie bariery stajemy przed ujmującym dziełem.

Mr Turner
Reż. Mike Leigh

Ocena: 4/5

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: