Oszukana

W blasku fleszy, na pierwszych stronach kolorowych magazynów, w programach poświęconych prywatnym życiu gwiazd. Tak dziś postrzega się sławne, amerykańskie aktorki. Ważna jest nowa fryzura, suknia, albo towarzystwo, w którym widziana jest ta osoba. Nie zapominajmy też o plotkach mówiących o kryzysie w związku, o spodziewanym kolejnym dziecku, o przesadnej diecie i anoreksji – albo bulimii. W gąszczu tych wszystkich spraw zapomina się o najważniejszym – o filmach, w których owe gwiazdy grają. Najgorętsza para Hollywood, czyli Brad Pitt i Angelina Jolie przypominają nam o tym, że są przede wszystkim aktorami. Najpierw on, w nieprzeciętnej roli w filmie braci Coen („Burn After Reading”). A teraz ona, pod okiem legendarnego Clinta Eastwooda, uzmysławia nam, dlaczego stała się sławna. Jolie jest kimś więcej niż tylko świetnie wyglądającą kobietą. Dobrze poprowadzona, w odpowiednio skrojonym scenariuszu, pokazuje swoje największe walory, i to nie te cielesne.

„Oszukana” to historia oparta na autentycznych wydarzeniach. Scenarzysta Michael Straczynski odnalazł w archiwach jednostki policji w Los Angeles dokumenty ze sprawy, która wstrząsnęła opinią publiczną na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego stulecia. Opowieść pokazuje, jak skorumpowane i nieskuteczne były działania policji w tamtych czasach. Z drugiej strony widzimy kobietę, usiłującą walczyć z tym zepsutym systemem w imię matczynej miłości. Clint Eastwood zgodził się wyreżyserować film od razu po przeczytaniu scenariusza. Natomiast Jolie została zaangażowana ze względu na typ urody, który odpowiada tamtym czasom.

Aktorka wcieliła się w postać Christine Collins, samotnej matki, której syn zostaje uprowadzony. Załamana kobieta apeluje do wszystkich o pomoc w odzyskaniu zaginionego. Po kilku miesiącach okazuje się, że policja odnalazła dziecko. Ale podczas spotkania matka nie rozpoznaje w odnalezionym chłopcu syna. Tutaj rozpoczyna się prawdziwy dramat. Christine twierdzi, że to nie jej dziecko, a policja wszelkimi, niedorzecznymi sposobami stara się udowodnić jej, że jest w błędzie. W końcu władze postanawiają ją uciszyć i jako niepoczytalną osadzają w domu dla obłąkanych. Kobieta przeżywa tam prawdziwą gehennę, ale na zewnątrz świat nie zapomina o jej sprawie. Wielebny Gustav Briegleb (w tej roli John Malkovich), znany z krytyki nieudolnych działań policji, prowadzi krucjatę na rzecz kobiety. On zresztą wyjawia jej, opierając się na wiedzy od swojego informatora, że sprawa została zaaranżowana przez policję, która wie, że chłopak nie jest jej prawdziwym synem. Kobieta zostaje zwolniona z zakładu psychiatrycznego dzięki skutecznym działaniom adwokata. W międzyczasie na światło dzienne wychodzą fakty dotyczące pewnego seryjnego zabójcy, który porywał i mordował dzieci…

Zepsuty i skorumpowany świat Miasta Aniołów, przedstawiony w „Oszukanej”, stawia ten film w jednym rzędzie w takimi klasykami jak „Chinatown” Polańskiego czy „Tajemnice Los Angeles”. Dbałość o szczegóły i wizualne piękno filmu doskonale komponują się z warstwą fabularną. Jolie zdołała stworzyć niezwykle przejmujący, chwytający za serce wizerunek matki, oszukanej, zdesperowanej i jednocześnie bezgranicznie oddanej swojej sprawie. Eastwood, zdobywca Oscarów za „Bez przebaczenia” i „Za wszelką cenę”, złożył kolejną filmową układankę w perfekcyjną całość, która ma dużą szansę na złotą statuetkę w kolejnej edycji najważniejszych nagród w branży filmowej.

(Publikacja: Goniec Polski, listopad 2008)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: