Iron Man

Image

Na kinowe ekrany trafia kolejna ekranizacja komiksu wydawnictwa Marvel. To jeden z najciekawszych superbohaterów, bowiem jego niezwykłe zdolności nie opierają się na ponadnaturalnych mocach z kosmosu (Fantastyczna Czwórka), ani nie są wynikiem mutacji (Spider-Man, Hulk). Iron Man swoje zdolności zawdzięcza skonstruowanemu przez siebie pancerzowi. Na co pozwoliła mu odziedziczona fortuna i nieprzeciętna inteligencja.

Tony Stark pochodzi z Nowego Jorku, jest synem majętnego założyciela Stark Industries. Tony to dziecko – geniusz, w wieku 15 lat został studentem elitarnej politechniki w Masachusetets. Po śmierci rodziców dziedziczy fortunę oraz firmę ojca, która sprzedaje technologie wojenne dla rządu. Podczas jednego z pokazów nowej technologii w Afganistanie, Stark zostaje uprowadzony rebeliantów. Przywódca porywaczy zmusza go do skonstruowania potężnej broni. Tony, wykorzystując swoją inteligencję, konstruuje pancerz, który pozwala mu wydostać się z niewoli. Po powrocie do Stanów, mimo oporu swojego współpracownika, postanawia zmienić kurs działania swojej firmy. Zmienia także swoje życie osobiste. Z beztroskiego playboya i cynika, jakim był dotychczas, postanawia zaangażować się w walkę ze złem. Całymi dniami pracuje nad udoskonaleniem swojej konstrukcji – pancerza, który zapewni mu nadludzką siłę.

W porównaniu z komiksowym pierwowzorem, który powstał w 1963 roku, w filmie wprowadzono niewielkie zmiany. Iron Man nie walczy z komunistami czy z Vietcongiem, ale z terrorystami, jak na dzisiejsze czasy przystało. Przeniesiono też akcję z Nowego Jorku do słonecznej Kalifornii. Miejsce to nie tylko jest bardziej fotogeniczne i mniej uczęszczane przez superbohaterów, ale także bliższe Howardowi Hughesowi, amerykańskiemu milionerowi i ekscentrykowi (sportretowanemu w filmie „Aviator” Martina Scorsese), który był pierwowzorem dla komiksowych twórców Iron Mana. Prace nad pierwszą filmową ekranizacją tego komiksu trwały dobrych kilka lat. Na początku lat dziewięćdziesiątych planowano ją jako niezależną, niskobudżetową produkcję. W rolę głównego bohatera wcielać się mieli Nicolas Cage albo Tom Cruise, a reżyserować film miał sam Quentin Tarantino. Nigdy do tego nie doszło. Potem prawa do ekranizacji przechodziły od studia do studia, by wreszcie trafić do wytwórni Marvel Studios. Iron Man jest pierwszą, w pełni wyprodukowaną tylko przez tą grupę produkcją.

Niezwykle udanym posunięciem twórców filmu było obsadzenie w roli głównej Roberta Downey Jr., człowieka, który idealnie pasuje do wizerunku Tonego Starka. Aktor znany choćby z „Chaplina” czy gościnnych występów w serialu „Ally McBeal”, borykał się przez lata z problemami z alkoholem i narkotykami. Łatka superbohatera, podobnie jak do niepokornego Starka, zupełnie do niego nie pasuje. Cyniczne poczucie humoru i trudny do odparcia urok stawiają Roberta w czołówce odtwórców ról komiksowych bohaterów.

Na ekranie towarzyszą mu inni świetni aktorzy. Piękna Gwyneth Paltrow, przefarbowana na ognisty „ginger” gra asystentkę Starka, Virginię Potts. Jeff Bridges wcielił się w postać wspólnika Starka – Obadiah Stane, z którym przyjdzie zmierzyć się Iron Manowi. Terrence Howard zagrał pułkownikia Jamesa Rhodes, zaufanego przyjaciela Tonego.

Wysoki budżet, dobra obsada, ciekawy scenariusz oraz świetne efekty specjalne gwarantują rozrywkę na wysokim poziomie. Poprzednie wakacje należały do Spider-Mana. Ten rok w kinie przygodowym upłynie pod dyktando Człowieka z Żelaza. I bynajmniej nie tego Andrzeja Wajdy.

Reż. Jon Favreau

USA, 2008

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: