Mur

wall

Film otwierają długie, pozbawione słowa komentarza, statyczne ujęcia, w których obserwujemy stawianie kolejnych betonowych bloków. Minuta po minucie, panorama miasta widocznego w oddali zostaje zastąpiona wysokim, szarym ogrodzeniem, spoza którego nie widać już nic.

W 2002 roku, z tysięcy ton betonu i kilometrów drutu kolczastego, rozpoczęto w Izraelu budowę niezwykle kosztownego muru, który ma odgradzać osiedla zamieszkałe przez Żydów od tych zamieszkałych przez Palestyńczyków. Dla francuskiej reżyserki realizacja dokumentu o tym wydarzeniu była nie tylko zapisem pewnego ważnego faktu społeczno-politycznego, ale także powrotem do kraju młodości. Simone Bitton urodziła się w Maroku, ale z pochodzenia jest Żydówką. Wychowywała się w Jerozolimie. Mimo bardzo osobistego tematu, film zrealizowany jest w sposób spokojny i stonowany. Długie ujęcia, z przepięknymi pejzażami rozdartymi drutem kolczastym i murem, niczym blizną, komentowane są spoza kadru przez mieszkających w pobliżu ogrodzenia Palestyńczyków i Żydów. Oni sami rzadko pojawiają się w kadrze, jakby mur uczynił ich naprawdę niewidzialnymi. Słychać w ich głosie smutek, ale jednocześnie nadzieję na rozwiązanie tej paradoksalnej sytuacji. Jedynie Amos Yaron, minister obrony w rządzie Ariela Sharona, z gniewem w głosie przemawia wprost do kamery. Ogrodzenie, które ma chronić Żydów przed atakami terrorystycznymi Palestyńczyków, tylko utrudnia życie obydwu stronom i niszczy przepiękną przyrodę tych okolic. „Gdyby ten mur miałby nas chronić przed terrorystami, to wybudowalibyśmy go już 50 lat temu” – mówi sarkastycznie jeden z rozmówców reżyserki.

Simone Bitton kręciła do tej pory głównie filmy dokumentalne dla telewizji, a Mur to jej debiut na dużym ekranie. Debiut, który przyniósł jej uznanie i nagrody na festiwalach filmowych na cały świecie.

(Publikacja: katalog Nowe Horyzonty 2005)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: