Klucze do domu

Image

Ojciec udaje się z upośledzonym synem na specjalistyczne leczenie w berlińskim szpitalu. Podczas pobytu w Niemczech obaj stopniowo zbliżają się do siebie. Nie byłoby w tej historii nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że Gianni spotyka swojego syna dopiero pierwszy raz w życiu. Chłopak ma już piętnaście lat i wychowywał się do tej pory pod opieką rodziny zmarłej przy porodzie matki. Do końca nie zostaje wyjaśnione, dlaczego akurat teraz ojciec decyduje się na konfrontację z synem…

Związki między rodzicami i dziećmi, niepełnosprawni, miłość i poświęcenie dla drugiej osoby – łatwo popaść przy takich tematach w banał i sentymentalizm. Jednak doświadczony twórca, jakim jest włoski reżyser Gianni Amelio, uniknął tego. Le chiavi di casa to mądry i subtelny film o dorastaniu do odpowiedzialności, zarówno ojca, jak i syna. Jak trudna to droga, doskonale pokazują wzajemne relacje obu postaci. Gianni chce przez spotkanie z potomkiem odpokutować to, że zaniedbał go przez piętnaście lat. Początkowo nie jest gotowy na obdarzenie go prawdziwym uczuciem, w jego zachowaniu czuć dystans, a nawet wstyd. Natomiast Paolo, fizycznie i psychicznie upośledzony, jest w trudnym wieku, w którym chłopak powoli staje się mężczyzną.

Katalizatorem dla uczuć obu postaci jest Nicole – matka niepełnosprawnej dziewczyny, którą spotykają w szpitalu. Bohaterka poświęciła dwadzieścia lat swojego życia opiekując się córką i próbuje wskazać Gianniemu podobną drogę. Ostrzega go jednocześnie: „Przygotuj się na cierpienie”. Młody ojciec przełamuje się i otwiera swoje serce dla Paola. Jednak kilkukrotnie te uczucia zostaną wystawione na ciężką próbę, ponieważ chłopak, mimo bardzo pogodnego usposobienia, miewa chwile, kiedy jest nieprzyjemny i sprawia najbliższym ból. Okazuje się, że miłość potrafi ranić silniej niż cokolwiek innego.

Klucze do domu / Le chiavi di casa / The House Keys, reż. Gianni Amelio, Włochy / Francja / Niemcy 2004, 105′

(Publikacja: katalog Era Nowe Horyzonty 2005)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: