Illumination

Image

Ildut, główny bohater filmu Illumination, to młody, zagubiony mężczyzna, mający psychiczne zaburzenia. Zakochany w Christine, opiekunce swojej babci, podejmuje próbę samowyleczenia się w imię miłości. Nie będzie to jednak prosta i szybka droga.

Reżyserka Pascale Breton osadziła akcję swojego filmu w Bretanii, skąd sama pochodzi. Udało jej się stworzyć obraz pełen surowości i pierwotnej siły, podkreślonej przez dzikie krajobrazy tego regionu. Główną rolę znakomicie zagrał Clet Beyer (nieznany do tej pory aktor, o przykuwających do ekranu, niezwykłych, zimno-błękitnych oczach), dla którego film ten może stać się punktem zwrotnym w karierze. Stworzył postać, której losy angażują widza od pierwszych kadrów.

Ildut to typ anty-bohatera, nieprzystosowanego do życia w społeczeństwie, nieśmiałego i zamkniętego w sobie, podobnego do tytułowej postaci z „Idioty” Dostojewskiego. Obserwujemy go w momentach ciężkiej pracy na statku przy połowie ryb, podczas ucieczki w góry Szkocji, w czasie wizyt u psychologa, czy pobytu w sekcie. Towarzyszymy mu z przejęciem, ponieważ nieustannie balansuje on na granicy zdrowia i choroby psychicznej, pogrążony w swoich myślach i marzeniach, które niewiele mają wspólnego z otaczającym go światem. Film jest bardzo oszczędny w formie: zdjęcia utrzymane są w chłodnych barwach, zachowywana jest równowaga pomiędzy zbliżeniami, a malowniczymi, choć surowymi pejzażami północno–zachodniej Francji.

Pascale Breton okazuje się doskonałą obserwatorką ludzkich zachowań. Przygląda się uważnie międzyludzkim związkom, w których brakuje odpowiednich słów, żeby swoje uczucia wyrazić jasno i wyraźnie drugiej osobie. Illumination pokazuje, że można zostać niezrozumianym nawet wtedy, gdy te słowa dotrą już do adresata. Debiut fabularny Pascale Breton, autorki kilku nagrodzonych filmów krótkometrażowych, przyjęto bardzo ciepło zarówno we Francji jak i na festiwalach międzynarodowych. Illumination pokazano w Turynie oraz w Rotterdamie na początku tego roku, gdzie obraz uhonorowano nagrodą holenderskich dziennikarzy i krytyków.

(Publikacja: katalog Nowe Horyzonty 2005)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: